Seferihisar Belediyesi’nden proje: Yüzen Güneş Enerji Santralı

SEFERIHISAR-BARAJIKabul etmek gerekir ki – her ne kadar bazı önemli eksiklikleri olsa da – Seferihisar Belediyesi önemli yeniliklere imza atan belediyelerin başında geliyor, ülkemizde. Bunda tabii ki Başkan Tunç Soyer’in vizyonu büyük rol oynamakla birlikte insanlar da projeleriyle buraya geliyorlar olsa gerek. Zira biliyorlar ki burada yeniliğe açık bir beyin var. Bu bakımdan yöre halkı da başkana bir teşekkür borçlu (belki de birden çok daha fazla).

Belediyenin son olarak üzerinde çalıştığı proje de gerçekten de ilginç. Bu kapsamda açıklama yapan Başkan Soyer şunları ifade etti;

“Yüzen Güneş Enerji Santrali kuracağız. Türkiye’de ilk kez uygulanacak sistemle su yüzeyinde dubaların üstünde paneller kullanılarak elektrik üretilecek. Projesi hazır olan sistemin devreye girmesi için gereken tek şey, Devlet Su İşleri’nden (DSİ) gelecek izin.”

Bilindiği üzere Seferihisar Belediyesi daha önce de pazar yerine kurduğu fotovoltaik enerji sistemiyle, Belediye hizmet binasının elektriğini güneş enerjisinden elde etmiş ve yılda 125 Bin TL kara geçmişti. İşte yenilenebilir enerjinin uygulanmasının dünyada örneklerinin arttığı bu günlerde, Seferihisar Belediyesi özel bir projeye imza atarak ülkemizde henüz kullanılmayan “yüzen güneş santrali” ile ilgili çalışmaları tamamlamış bulunuyor.

Bu sistem saayesinde belediye Seferihisar Barajı’na kuracağı dubaların üzerindeki panellerle elektrik elde edecek. Normal güneş santrallerine göre suyun yansımasından meydana gelen güneş ışığını kullanarak, yüzde 22’ye varan enerji verim artışı sağlanacak, suyun soğutma özelliği sayesinde panellerdeki verim artacak.


Uygulama için hazır olduklarını söyleyenTunç Soyer bu arada açıklamalarına şunları da ekledi;

“Yenilenebilir enerji ülkemiz için tek çıkar yol. Yılın 300 günü güneş alan bir iklime sahibiz. Ama bizim çok çok altımızda güneş alabilen Almanya’nın yüzde 10’u kadar güneş enerjisinden üretim yapmaktayız. Japonya’da 13,4 MW, Amerika Birleşik Devletleri’nde 12,5 MW’lik güçte santraller kurulmuş. Birçok ülke güneş enerji santraline yönelmiştir. Yüzen güneş santrali henüz ülkemizde uygulanmıyor. Dünya artan nüfusla birlikte enerji talebinin farkında ve çeşitli çözümler arıyor. Aynı şekilde ülkemizde de enerji ihtiyacı her geçen gün artıyor. Ülkemiz maalesef ki sahip olduğu olağanüstü zengin doğal enerji kaynaklarını kullanmamakta ve çok yüksek bedellerle dışarıdan elektrik satın almaktadır”.

Durgun su, engebesiz olması nedeniyle güneş soğrulması açısından çok verimli. Su sayesinde panel yüzeylerini serin tutmak verimliliği artırıyor. Üzerine yapışan algler sayesinde suyun biyolojik olarak temizlik süreci hızlanıyor. Buharlaşma oranı azaldığından barajlardaki su kaybı azalıyor. Sudaki yansıma nedeniyle yüzde 22 oranında enerji üretiminde artış sağlanıyor” dedi.

Tunç Soyer projenin uluslararası boyutta dikkat çektiğini söyledi ve “Amerika Birleşik Devletleri  Kaliforniya eyaletinde bulunan Silikon Vadisi’nde 2015 yılı ekim ayı  sonunda gerçekleşecek “Global CleanTech” isimli uluslararası yarışmada değerlendirilecek. Ayrıca Paris’te yapılacak Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nda belediyemizin sunacağı projelerden biri olacak

Seferihisar Barajı’nda 1 MW gücünde santrali kurmak için projelerimiz hazır. Şu an tek eksiğimiz DSİ’den beklediğimiz onay. Onayın çıkması durumunda İzmir DSİ Bölge Müdürü Sayın Hayati Çelenk’e minnettar kalacak, Türkiye’ye örnek olacak ve birçok yerde uygulanabilecek bu projeyi İzmir’de hayata geçirmiş olacağız”

Seferihisar Belediyesi’ni yaaptığı önemli atılımlardan dolayı kutluyoruz.

Editör / Kaynak: Belediye Web Sayfası

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code