Seferihisar Türkiye’nin Davos’u mu oluyor?

by admin | Cumartesi, Ağu 16, 2014 | 2170 views

SEFER-DAVOS-2
Son yıllarda yıldızı parlayan ilçelerimiz arasında Seferihisar’ın çok özel bir yeri var. Zira bu şirin ilçemiz Türkiye’de olduğu kadar yurtdışında da tanınmaya başladı. Nedeni de CITTA SLOW adı altında kurulmuş olan belediyeler birliğine Türkiye’den ilk üye olan ilçemiz olması. Evet, bu Türkçe “SAKİN ŞEHİR” olarak kullanılan etiket gerçekten de Seferihisar’a çok şey kazandırmış durumda şimdiden. İnsanlar akın akın gelip buradan ev alıyorlar şimdi veya daha ileride yerleşmek için.

“Bu talep neden?” derseniz, ilçede hayat diğer yerlere göre gerçekten da daha sakin (yavaş), doğaya ve doğal yaşama (yine diğer yerlere nazaran) daha fazla önem veriliyor.İlçenin Akarca, Ürkmez gibi beldelerinde mavi bayraklı plajları mevcut, yerel halkı Türkiye’nin diğer birçok bölgesine kıyasla daha medeni, modern ve uyumlı vesaire… İşte bu faktörler ilçeyi cazip hale getiriyor, hem emekliler için ve hem de huzurlu bir tatil geçirmek veya büyük şehirlerin curcuna ve zahmetinden kaçıp sakin ve kaliteli bir yaşam sürmek isteyenler için.

Tabii, bu “CITTA SLOW” markasının Seferihisar’a kazandırılmış olması gerçekten de yeni dönemde de seçilen Başkan Tunç SOYER Bey’in büyük bir hediyesidir, ilçeye (Tabii ki tenkit edilen bazı olumsuz faktör veya eksikliklerin yanında).


Şimdi ise “Seferihisar” için daha da büyük projeler gündeme geliyor. Örneğin, SODEM in (Sosyal Demokrat Belediyeler Birliği) bir ofisinin burada açılması söz konusu. Böylelikle merkez Kadıköy’de kalmakla birlikte bir ofis de bu citta slow şehirde faaliyete girmiş olacak. Bu arada SODEM’in hedefinin 150 belediyeye ulaşmak olduğu bildiriliyor. Tabii ki bu arada aidatların da bir düzene koyulması söz konusu. Örneğin 500,000 nüfuslu bir üye belediye senede 50,000 TL aidat ödeyecek. Bu sayede de SODEM’in tanıtım ve propoganda faaliyetlerine ve de eğitime katkı olanakları ciddi anlamda gelişmiş olacak.

Ama, esas başka bir proje var ki eğer bu gerçekleşirse işte o zaman asıl bomba patlamış olacak ve bu şirin ilçe gerçekten de Türkiye’nin göz bebeği olma şansını yakalamış olacak.

Evet söz konusu proje ile ilgili olarak (ki fikir aşamasında yalnızca) Seferihisar Belediyesine çok ilginç bir teklif getirilmiş bulunuyor: “Seferihisar’ı sosyal demokratların DAVOS’u yapalım..” Düşünsenize bir Davos’un “dünyadaki popülaritesini”… İşte şimdi, “Seferihisar’ da böyle bir geleceğe sahip olabilir mi?” sorusu gündeme gelmiş oluyor böylece…

Olabilir mi dersiniz? Neden olmasın ki, herşey elverişli böyle dev bir hamle için. Yeter ki iyi niyet, bilgi ve çalışma olsun. Bundan yıllarca önce Seferihisar gibi bir ilçenin bütün dünyada tanınacağını söyleselerdi, çoğu insan “Dalga mı geçiyorsunuz, Bodrum, Ayvalık filan varken Seferihisar’ da kimmiş” denirdi.. Ama şimdi durum meydanda..

Bu bakımdan Seferihisar çok iyi bir çalışma ile böyle güzel şeylere layık..

Her ne kadar Sayın Başkan bazı konularda bayağı sıkı eleştirilere maruz kalıyorsa da bun tip girişimleri ve vizyonu da takdire değer doğrusu.. Zira hiç şüphesiz ki böyle bir proje bu ilçe ve çevresinde yaşayan herkese bir şekilde dönecektir.. Maddi ve manevi olarak…

Bu bakımdan bu yörenin yerleşik insanları da böyle bir konuda sonuna kadar Başkan’ın arkasında olacaklardır.. Üzerlerine ne düşerse yapmaya hazır olarak…

Editör

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code