Seferihisar’da önemli bir atılım daha gerçekleşecek: Jeotermal sektörde elektrik üretilecek

SEFER-JEOTERMAL
Yerel basından alınan habere göre sakn şehir Seferihisar’da önemli bir gelişme daha gerçekleşecek pek yakında. “İzmir Jeotermal A.Ş. Seferihisar Jeotermal sahası üzerinde yer alan Cumalı ve Tuzla sektörleri, elektrik enerjisi üretmek üzere sözleşme karşılığı kiralanacak. Balçova Termal Otel’in Seminer Salonu’nda 2 Şubat 2016 tarihinde saat 10.00’da Kapalı zarf usulü ile gerçekleşecek ihalede sabit taban bedeli yıllık 500 bin dolar (1,515,300.00) olarak belirlendi.”

Egedesonsoz.com’dan Onur Deniz’in haberine göre İzmir Jeotermal Enerji Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketine ait Seferihisar Jeotermal Sahası içinde yer alan Cumalı ve Tuzla sektörleri kiraya veriliyor. Hedef burada elektrik enerjisi üretmek. 2 Şubat tarihinde gerçekleşmesi söz konusu olan ihalenin “kapalı zarf “usulüile yapılacak.

Ayrıca, ihale sabit ödemeye ek olarak, üretim tesisinde üretilerek satışı yapılan net elektrik enerjisi için İzmir Jeotermal’e kilovatsaat başına dolar üzerinden ödenecek bedel, verilen teklif üzerinden yapılacak. Tesisin ihalesi; Balçova Termal Otel’in Seminer Salonu’nda 2 Şubat 2016 tarihinde saat 10.00’da gerçekleşecek.

Diğer taraftan 2015 yılı başında da Seferihisar Belediyesi’nin, ilçe merkezinde Jeotermal kaynak aramak için yaptığı başvuru kabul edilmiş ve belediye sıcak su potansiyellerini araştırıp, dağıtımıyla ilgili çalışmalar gerçekleştirebilmek üzere ruhsat almıştı.


Söz konusu ruhsatla birlikte belediye gerçekleştireceği jeofizik ve jeolojik araştırmalardan sonra sondaj kuyusu açabilme yetkisini elde etmiş oldu. Bu şekilde bölge olarak zengin termal kaynaklara sahip olan Seferihisar, Doğanbey bölgesiyle birlikte ilçe merkezinde de termal enerjiden faydalanabilecek.

Söz konusu ruhsatla ilgili açıklama yapan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer şunları ifade etmişti:

““İlçemiz Doğanbey bölgesinde İzmir Jeotermal A.Ş. tarafından açılan kuyularda suyun dağıtımıyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Orada yapmayı planladığımız günübirlik kür merkeziyle ilgili de bir hayli yol kat ettik. Örnek sera imalatı süreci de tamamlanmak üzere. Yaptığımız araştırmalarda Seferihisar ilçe merkezinde, Turabiye, Camikebir, Hıdırlık, Sığacık, Çolak İbrahim Bey mahallelerimiz sınırları içinde de jeotermal kaynak bulabileceğimizi anladık. Bu anlamda arama yetkisi almak için başvuru yaptık. İzmir Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı’na çok teşekkür ediyorum. İlk etapta gravite ve manyetik haritalarında gömülü fayların yerlerini bulacağız. Sıcak su potansiyellerini araştırıp bölgemizin hizmetine sunmak istiyoruz. Mesafe uzaklığı nedeniyle, Doğanbey Bölgemizdeki kuyulardan merkezde bulunan vatandaşlarımızın yararlanması  kısa vadede mümkün görünmüyor. Bu nedenle Merkez’de bulacağımız kaynaklar, bu zenginliğin vatandaşlarımızla buluşmasını kolaylaştıracak. Özellikle ısınma amaçlı kullanım imkanlarının varlığı umut veriyor.  Bu zenginliği gün yüzüne çıkartıp, sunmayı başardığımız gün, sadece Seferihisar için değil, İzmir için de temiz ve ucuz bir enerji kaynağını hem vatandaşlarımız hem de turizm sektörü için ortaya çıkarmış olacağız”.”

(Bu açıklama yapıldığı tarihte Seferihisar Belediyesi’nin bir sene içerisinde araştırmaları tamamlayıp, sıcak su sonuçlarını ortaya çıkarmayı planladığı da belirtilmişti)

KAYNAK: YEREL BASIN

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code