Şehzade Bayezid ve Mustafa Osmanlı’ya sevgimizi arttırdı

by admin | Salı, Haz 10, 2014 | 2344 views

SEHZADE-BAYEZIDNe gariptir ki, Muhteşem Yüzyıl dizisini seyrederken Osmanlı’nın hanedan ve saray içerisinde yaşadığı entrikaları da yakından gördük (her ne kadar film icabı dense de).

Bu arada Kanuni’nin acımasızlığına – 3 evlata kıydı sayılır – öfke duyduk.. Hatta, hiç şüphesiz ki çoğumuzun gözünden bile düştü bu Osmanlı’nın en büyük diye anılan padişahı…

Diğer taraftan ise Mustafa ve Bayezid gibi mert ve yiğit şehzadeler sayesinde ecdadımıza yine sempati duyduk.. Bir garip film ki sorma gitsin.. Duygular karmakarışık..


Bu arada aynen Şehzade Mustafa’nın ölümünden sonra onun türbesine olduğu gibi Şehzade Bayezid’in ölümünden sonra da Bayezid’in Sivas’taki türbesi ziyaretçi akınına uğradığı bildirildi.

Hatırlanacağı üzere, Muhteşem Yüzyıl dizisinin dün akşam yayınlanan bölümünde Şehzade Bayezid ve çocukları cellatlar tarafından boğularak öldürüldü. Bu sahnenin yayınlanmasından sonra, Sivas’taki Yukarı Tekke Mezarlığı’ndaki Abdulvahabi Gazi Camisi içinde yer alan şehzade ve çocuklarının türbesi ziyaretçi akınına uğradı.

Kanuni Sultan Süleyman’ın Hürrem Sultan’dan olan ve taht mücadelesi verdiği için boğdurularak öldürülen Şehzade Bayezid ve oğullarının kabri dua edenlerle doldu taştı. İran Şahı’na sığınan ve yapılan pazarlıklar sonrası 1561 yılında İran’da boğdurularak öldürülen Bayezid ve oğulları Orhan, Osman ve Abdullah’ın cenazeleri Sivas’a getirildi. O dönem Melik-i Acem olarak adlandırılan türbesine defnedilen Bayezid’in kabri, oğullarıyla birlikte günümüzde Yukarı Tekke Mezarlığı içindeki camide Abdulvahabi Gazi Türbesi’nin yer aldığı türbe bölümünde bulunuyor.

Camla çevrili alanda korunan şehzadelerin kabirlerinin girişinde ise ‘Şehzadeler Kanuni Sultan Süleyman’ın oğlu Bayezid ve oğulları Osman, Orhan, Abdullah burada metfundur’ yazısı yer almaktadır.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code