“Şeker Portakalı” Mutlaka Okuyun

by admin | Pazartesi, Eki 27, 2014 | 1997 views

seker-portakali1Bu hafta size defalarca okumuş olduğum ve yıllardır kitaplığımdan eksik olmayan “ŞEKER PORTAKALI” kitabını tavsiye edeceğim.

Kitaplığımı karıştırırken elime geçen ve okumaktan asla bıkmadığım bu kitap yediden yetmişe herkesin anlayabileceği çok basit bir dille yazılmış duygusal bir öyküdür. Belki pek çoğunuz yıllar önce okumuştur. Ve hemen kitapla ilgili internette ne kadar okunduğuna dair bir dolaşayım dedim. Ve inanaın içim burkuldu ve çok üzüldüm. Niye mi?

Forumun birine girdim, kitapla ilgili düşüncelerini yazmışlar ve yaşları 15 ile 18 arasında değişiyor bu gençlerin. Çoğu, kitabın internetten özetini bulmak ve okul ödevi olduğu için okumuş. Okumuş ama özeti okumuş. Ya da hiç okumamış ve direkt kopyalamış.


Bu durum ülkemizin okumaya pek de istekli olmadığının bir göstergesi. Özellikle gençlerin. Yaşamları msn ile oyun ve kızlar- erkeklerden ibaret olan gençlerin.

Peki bunun suçlusu kim? Bunun suçlusu tüm toplum… Bunun suçlusu anneler-babalar… Bunun suçlusu eğitimdeki eksiklik… Bunun suçlusu medya… Evet medya… Şaşırmayın. İnsanları öyle bir yöne yönlendiriyorlar ki, hayat adeta toz pembe.. Düşünmeyen, sorgulamayan bir nesil yetişiyor… Çok acı… Elbette tamamı değil. Burada okuyanları ayrı tutuyorum..

Oysa bu ülkenin düşüne, fikir üreten, paylaşan insanlara ihtiyacı var. İleri gitmek msn’de yazışmak, facebook’ta yazışmak, video paylaşmak, çok amiyane bir tabirle geyik yapmaktan geçmiyor…

Bunun için öncelikle eğitimde reform gerekli, dil de aynı şekilde keza… Hiç bakıyor musunuz, dikkat ediyor musunuz, gençlerin birbirleri ile konuşmalarına… Kısaltmalarla, anlamları değiştirmeleri ile adeta kendilerine has bir dil üretmeye başladılar.

Uzun bir konu bu, tartışılacak. Daldan dala atladım. Asıl amacımdan uzaklaştım. Hemen kitapla ilgili küçük bir giriş yapayım.

Şeker Portakalı Vasconcelos’a ait. Küçük bir çocuğun, Zeze’nin Portakal ağacı fidanı ile başlayan öyküsü… Yaşadığı yalnızlığı hayali arkadaşlarla gidermeye çalışan bu çocuğun yeni dostu ve arkadaşı Şeker Portakalı fidanı…

Duygusal bir kitap Şeker Portakalı… Burada özetini yazmak istemiyorum. Lütfen okuyun. Hatta anneler babalar lütfen okuyun. Belki siz de bu kitaptan ders alırsınız…

B.A.H

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code