Sığacık Pazarı Ege’nin en ünlüsü olma yolunda

pazar-semsiye

Ege bölgesinin en önemli markalarından biri olan SIĞACIK deyince ilk ne akla gelir biliyor musunuz? Hayır hayır Teos filan değil.. SIĞACIK PAZARI gelir akla.. Pazar günleri Kaleiçi’nden kurulan ve yöre kadınlarının evde hazırlayıp getirdikleri ürünlerin bilhassa İzmir’den günübirlik gelen ziyaretçiler tarafından satın alınarak mideye indirildiği pazar…

SIĞACIK (ve Kaleiçi) HAVADAN - Büyük resim için tıklayın

SIĞACIK (ve Kaleiçi) HAVADAN – Büyük resim için tıklayın

Muhtemelen duymuşsunuzdur; Seferihisar – ki Sığacık semti bu ilçemize ait – CITTASLOW (yani sakin şehir) ilan edildikten sonra bu yörenin kıymeti bayağı arttı kısa sürede.. Tabii, turizm de gelişmeye başladı süratle ve bu da yöre halkına maddiyat olarak ciddi şekilde geri dönmeye başladı..


Seferihisar’a gerçekten de yavaş şehir denilebilir şu andaki haliyle – her ne kadar merkezde ciddi çirkin doku bozuklukları oluşmaya başladıysa da bir süredir. Belediye gayret ediyor mu pekiyi? Evet belirli bir iyi niyet ve efor mevcut, fakat böyle iddialı bir projede çok daha sıkı çalışma, koordinasyon ve disiplin gerektiği gün gibi aşikar doğrusu..

Yine Sığacık beldesine gelecek olursak, burasını oldukça şirin bir liman köyü gibi tarif edebiliriz ve de en kıymetli hazinesi çok yıllar önce inşa edilmiş olan KALESİ ve de Kaleiçi..

SIGACIK-LIMAN

Sığacık Liman (Büyük resim için tıklayın)

İşte Pazar günleri kurulan Pazar da burada yapılıyor ve kadınlar (çoğunlukla) börekler, baklavalar, turşular, reçeller ve daha neler neler evde yapıp buraya getiriyorlar ve yakın merkezlerden gelen misafirler de çoluk çocuk hem hafta sonu bir göz ve gönül dinlendiriyorlar ve hem de karınlarını doyuruyorlar bu ev işi ürünlerle..

Pazarda ayrıca hediyelik eşya ve giysi vesaire de satılıyor.. Bu arada çok şirin kafeler ve pansiyonlar da oluşmaya başladı.. Daha önce bildirildiğine göre İzmir Büyükşehir buraya el attı ve kaleiçini restore ederek pansiyonculuğa hazırladı.. Son olarak da görüntü kirliliğini engellemek için pazarda tek tip şemsiyeler olması gerekliliği katılanlara bildirildi ki bu da gayet yerinde bizce..

Evet, bu Ege’nin en ünlü olma yolunda süratle ilerleyen pazarına bir Pazar (veya her Pazar) sizleri de bekleriz.. Merak etmeyin aç dönmezsiniz evvel Allah..

SIĞACIK PAZARI WEB SAYFASI

Editör

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code