Silah hastası olduk

by admin | Cumartesi, Mar 1, 2014 | 2908 views

SİLAHDemokrasi çığlıklarının atıldığı ülkemizde, muhterem vatandaşlarımız deli gibi silahlanmaya devam ediyor.. Neden Acaba? Adamlar yüzbinlerce silah alıyor.. Ne için? Birini mi öldürecek? Yoksa kendini mi savunacak? Yoksa erkekliğin gereği mi? Hepsi birbirinden kötü nedenler, değil mi?

Demokrasi çığlıklarının atıldığı ülkemizde, muhterem vatandaşlarımız deli gibi silahlanmaya devam ediyor.. Neden Acaba? Sen önce yönetim olarak bunu çöz hele bir.. “Benim vatandaşım neden gereksinim duyar bu öldürmeye yarayan alete” diye sor kendine ve bunu irdele..

Adam yüzbinlerce silah alıyor.. Ne için? Birini mi öldürecek? Yoksa kendini mi savunacak? Yoksa erkekliğin gereği mi? Hepsi birbirinden kötü nedenler, değil mi?

Dolayısıyla dönüp dolaşıp yine aynı yere geliyoruz;

Sen önce vatandaşını hele bir eğit bakalım.. Oturmasını, kalkmasını (hatta tuvaletini yapmasını), başkalarının hakkına saygı göstermesini, okumayı, üretmeyi (yani çekirge gibi yalnız tüketmemeyi) vs vs öğret önce.. Ondan sonra da demokrasi diye tuttur.. Nasıl ki ağır vasıtayı teslim etmeden önce şöföre “Ehliyet soruyorsan”, vatandaşının da demokrasiyi kullanacak ehliyeti olsun hele bir..


Nasıl daha zor değil mi? Bayağı zor..

BİR DÜŞÜNEN

HABER ŞÖYLE

7 yılda 100 bin silah satıldı .. Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu, son 7 yılda vatandaşlara yaklaşık 100 bine yakın tabanca sattı, bu satışların toplam tutarı 207 milyon lirayı aştı.

Anadolu geleneğinden gelen ”At, avrat, silah” deyimiyle silaha verilen önem, bugün de geçerliliğini koruyor.

Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu’nun (MKEK) bu yılın 10 ayında 8 bin 225’i yerli, 2 bin 77’si ithal olmak üzere toplam 10 bin 302 adet tabanca satışı gerçekleştirdi. Bu satışlardan 24 milyon 609 bin lira gelir elde edildi.

Kurumda, 2003-2009 (Ekim) tarihleri arasında geçen 7 yıllık sürede toplam 99 bin 109 tabanca satıldı.

Bunların 77 bin 140’ı yerli, 21 bin 969’unu ithal tabancalar oluşturdu. Kurum, yerli tabancaların satışından 117 milyon 245 bin lira, ithal tabancaların satışından 89 milyon 961 bin lira gelir elde etti.

MKEK’de 10 yerli, 15 yabancı olmak üzere toplam 25 şirketin çeşitli model ve tiplerde tabancaları satılıyor. Yabancı firmaları, Beretta, Bernardelli, Browning, Glock, CZ Stojırna, CZ Zbrojovka, Heckler&Koch, HS 2000, Jerıcho, Sıg Sauer, Smıth&Wesson, Steyr, Tanfoglıo, Walther ve ZVI-Kevın; yerli firmaları MKE, Akdal, Yurt Savunma, Arsan, Asilsan, Girsan, Küssan, Sarsılmaz, Stoeger ve Tisaş oluşturuyor.

Nakit veya kredi kartı ile satışı yapılan tabancaların yerli üretim olanlarının fiyatları ithal modellere oranla daha düşük.

Kurumda satılan tabancaların fiyatları ise 650 liradan başlıyor 10 bin liraya kadar çıkıyor. Yerli tabancalar 650-3 bin lira, ithal tabancalar bin 500-10 bin lira arasında satılıyor.

Yetkililer, tabanca satın almak için mülki idare amirinden alınan ”Silah Satın Alma Yetki Belgesi” ve nüfus cüzdanı ile kurumlarına başvuruda bulunulmasının yeterli olduğunu belirtiyor.

NTVMSNBC.COM

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code