Şile bağlantı yolu yapımı yakında başlıyor.. Sıra “Beykoz ormanlarının” kıyımına mı geldi?

by editor | Cumartesi, Mar 11, 2017 | 572 views


Bir taraftan “otoyol, bölünmüş yol” vesaire yaptık diye bolca övünürken diğer taraftan da doğayı daha da bol şekilde katletmeye devam edecekmişiz gibi görünüyor. Kuzey Marmara Otoyolu ve Şile bağlantısı ile ilgili haberleri okuyan doğasever vatandaş “Sıra şimdi de Beykoz ormanlarına mı geldi?” diye sormadan edemiyor. Zira öğrenildiğine göre Kuzey Marmara Otoyolu, Beykoz ormanlarını da tehlikeye sokmuş durumda; 11.5 kilometrelik yol, ormanlık alan ve 1. derece sit alanından geçiyor…


Habere göre, Karayolları Genel Müdürlüğü 1. Bölge Müdürlüğü, projenin, Hüseyinli-Şile (Kömürlük) bağlantı yolu için Beykoz’daki Bozhane, Göllü, Kılıçlı ve İshaklı köylerinin koruma amaçlı imar planlarını değiştirerek, rapor halinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sundu. Raporda, otoyolun Şile bağlantısını sağlayacak yol güzergâhının, Beykoz’daki 1. derece doğal sit alanından geçtiği ifade edildi. İmar planlarında, yol güzergâhı ormanlık alan olarak görünüyor. Yolun devamının ise Avcıkoru Tabiat Parkı içerisinden geçmesi planlanıyor. Yolun toplam uzunluğu 11.5 kilometre. Planlama çalışmalarının tamamlanmasının ardından, kamulaştırma ve yol yapım çalışmalarına başlanacak.

Bu arada raporda şunlar da belirtiliyor; Yol çalışmaları sırasında, hızlı hareket edebilen yaban hayvanlarının alanı terk edecek. Yavaş hareket eden kaplumbağa ve yılan gibi hayvanlarla karşılaşılması durumunda ise canlılar, zarar verilmeden alandan uzaklaştırılacak. Bakanlık imar planlarını onaylayarak dün askıya çıkardı. Yol güzergâhı da imar planlarına işlenmiş oldu. Planlara 7 Nisan’a kadar itiraz edilebilecek.

Like it? Share it!