Soma’da zeytinleri KOLİN firması koruyacak(mış)

SOMA-ZEYTIN-KOLINBir süredir Soma’daki yerel halkın çok ciddi direnişiyle uğraşan Kolin şirketi bu yörenin Yırca köyünde yapmak istediği termik santraldan vazgeçmeye niyetli görünmüyor. Kolin şirketi, köylülerin açtığı davaya ve yaptıkları eylemlere karşın, zorbalıkla kamulaştırma sahasındaki 511 zeytin ağacını kesmişti.


Şirketin, aynı bölgede 760 zeytin ağacı için ise Soma Belediyesi’ninaçtığı koruma-kollama ihalesini aldığı ortaya çıktı. Geçen hafta gerçekleşen ihalede köylüler 10 bin lira önerebilirken, Kolin AŞ ise yıllık 28 bin lira önererek ihaleyi kazandı. İhale koşullarına göre şirket 3 yıl süreyle bu zeytinleri toplayacak, bakımını yapacak, yangın, sabotaj ve “kesim” gibi risklere karşı “koruduktan” sonra belediyeye geri teslim edecek. Köylüler ise ihaleyi, “Kurda kuzu emanet etmek” diye yorumluyor.

Geçen hafta da tel örgüler içinde kalan ve 760 ağacın bulunduğu Soma Belediyesi’ne ait zeytinlik alan, belediye tarafından ihaleyoluyla kiraya çıkarıldı. İhale şartnamesine göre, yüklenici, her türlü“kesim”, sabotaj, yangın gibi tehlikelere karşı ağaçları korumak zorunda. Ayrıca yüklenicinin her türlü bakımı, budamayı ve toplamayı yapmasının ardından ağaçları 3 yıl sonra belediyeye teslim etmesi de şartnamede yer aldı.

Yırca köylüleri ihalede en fazla 10 bin liraya kadar çıkabilirken, Kolin 28 binlira önerdi. Böylece köylüler ihaledençekilmek zorunda kalırken, zeytinlikleri “koruma” ihalesini, 16 Mayıs’tan bu yana 511 zeytin ağacını kesen Kolin kazandı.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code