S&P’den Türkiye’nin büyüme tahmini ile ilgili iyi haber

by admin | Çarşamba, Ağu 13, 2014 | 861 views

STANDARDPOOR-10
Neyse bu sefer hükümetin sevineceği bir haber geldi bir yurtdışı değerlendirme kuruluşundan. Standard & Poor’s “Türkiye’nin bu yılki büyüme tahminini yüzde 2,4’ten yüzde 2,9’a, 2015 için yüzde 2,7’den yüzde 3’e yükselttik” diye bildirimde bulundu.

Bu haber bizzat S&P Direktörü, Kıdemli Ekonomist Lysenko tarafından verildi ve kendisi “Türkiye’nin bu yılki büyüme tahminini yüzde 2,4’ten yüzde 2,9’a, 2015 için yüzde 2,7’den yüzde 3’e yükselttik” dedi. S&P ayrıca Mayıs ayında Türkiye’nin kredi notuna ilişkin raporda bu yıl için öngörülen yüzde 2,4 oranındaki ekonomik büyüme tahmininin yeni bir güncellemeyle yüzde 2,9’a yükseltildiğini, mayıs raporunda yüzde 2,7 olarak belirtilen 2015 yılı büyüme tahmininin de yüzde 3,0’e revize edildiğini belirtti.


Türkiye ekonomisinin büyüme performansı ile ilgili olarak “Türkiye’de bu yıl ve önümüzdeki yıl nispeten daha yavaş bir büyüme bekliyoruz. Türkiye’nin bu yıl ortalama yüzde 2,9 seviyesinde, 2015’te ise yüzde 3 seviyesinde büyüme göstermesini bekliyoruz. Bu bizim Türkiye’nin büyümesi için yaptığımız güncellenmiş tahminimiz” şeklinde ifade kullanan S&P bu sefer de Türkiye yönetiminin ve mali piyasaların hoşuna gidecek bir haber vermiş oldu.

Lysenko “Türkiye’nin cari açığını azaltma konusunda olumlu bir performans sergilediğini” vurguladı ve şöyle dedi:  “Türkiye’nin cari açık oranında iyileşme gördük. Geçen yılın GSYH’ye oranla yaklaşık yüzde 8 olan cari açığı, bu yılın ilk çeyreğinde GSYH’ye oranla yüzde 6,3 seviyesine geriledi.  Cari açığın düşüşüne ihracatın artışı katkı yaptı ve bu çok pozitif bir işaret. Fakat bu alandaki gelişmenin bir kısmı altın ithalatındaki ciddi orandaki düşüşten kaynaklandı. Altın dışındaki ithalat ocak-mayıs ayları arasında hareketsiz seyretti. Bizim görüşümüze göre, Türkiye’nin carı açığı bir kırılganlık kaynağı olmaya devam ediyor.”

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code