Starbucks dükkanlarından hangi ülke nefret ediyor?

STARBUCKS-AUSTRALIAStarbucks dükkanları dünyanın birçok ülkesinde başarı hikayesi oldu, neredeyse pazarlama kitaplarında okutulacak düzeyde hem de…Nitekim Türkiye’de bile birçok lokasyonda mağazalar açtı firma ve oldukça “sadık” müşteri de edindi.. Yani işler iyi gitti..

Ama bir ülke var ki orada Starbucks kepenk indirecek gibi görünüyor; Bu ülke Avustralya..

İlk bakışta tuhaf gibi görünüyor değil mi? İngiltere, Fransa ve Almanya gibi ileri Batı ülkelerinde çok tutmuşken nasıl oluyor da Avusturalya gibi bir ileri medeniyet ülkesinde firma zor günler yaşıyor?


Çünkü, bu herşeyden önve bir kültür meselesi.. Oziler, Starbucks oraya gelmeden çok önce “kahvenin ve kekin” kralını içip yiyiyorlardı zaten..

Çünkü İtalyan göçmenler onlara onlarca yıl evvel gerçek kahve içmeyi öğretmişti zaten.. Ayrıca, 6 dolara kim kahve içer ki, etrafta çok daha iyi hizmet veren ve kalite sunan, üstelik de isim olarak hatırlandığınız harika kafeler varken? Tabii bir de Oziler kendilerine Starbucks lezzetlerinin (??) dikte edilmesinden zerre kadar hoşlanmıyorlar..

Dolayısıyla, başlangıçta 80 adet dükkana çıkan zincir son olarak yalnızca 24 dükkanla hizmet verir hale gelmiş vaziyette…

Bu arada Oziler Starbucks firmasının yerel DOWN UNDER firmasını devraalma olayını da hazmedememişler bir türlü…

VICE reports that since the chain’s attempted Down Under takeover, Australians have been hating on Starbucks. Apparently, Australians loved their coffee culture as it was and the whole “giant coffee chain descends on the nation to sell pricey PSLs and whatnot” was completely the opposite of what they enjoy.

Hemen belirtelim ki Avustralya’da yaklaşık 10,000 kafe var, Starbucks dışında.. Yani Avustralya’da durum hiç de ABD’deki gibi filan değil, öyle her köşe başında Starbucks yok ve de olmayacağı belli…

Editör
Kaynak: WEB

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code