Suriye’de Işid’e karşı koalisyonda Türkiye olacak mı?

by admin | Çarşamba, Ağu 27, 2014 | 1093 views

ISIS-1
IŞİD denilen acımasız örgüt kafa kesmeye devam ederken sonunda ABD’ de bu işe daha fazla dayanamadı ve yavaş yavaş resme girmeye başladı. Irak’ta bu örgüte karşı yaptığı havadan bombalama hareketi adeta ısınma adımları oldu.

ABD şimdi de Suriye’den de bu örgütü silmek istiyor ve bunun için de harekete geçti. Suriye’de başlayacak böyle bir harekete Türkiye katkı verecek mi, verecekse katkısı ne olacak? İşte bu konudaki haber şöyle;

Obama Yönetiminin Suriye’de IŞİD’e karşı potansiyel bir askeri operasyon için “geniş bir müttefikler koalisyonu”nu harekete geçirmeye başladığını bildirirken söz konusu koalisyonda muhtemelen yer verilecek ülkeler arasında Türkiye’nin adı da geçiyor. New York Times gazetesinin, “Yetkililer, Suriye’deki çabayı desteklemek için kullanılabilecek askeri üsleri olan Türkiye’den de yardım istediklerini söylediler” dediği geniş haberine göre, Başkan Barack Obama, IŞİD’in kuşatmasının altındaki Türkmen kenti Amerli’nin civar bölgesine hava baskınlarının düzenlenmesi, gıda ve su atılmasına onay vermek üzere.


Washington’un IŞİD ile mücadelesi konusundaki son gelişmeleri okuyucularına duyuran New York Times gazetesi, “ABD, IŞİD’e saldırıyı genişletebilmek için müttefikleri harekete geçiriyor” başlıklı geniş haberine “Yönetim yetkilileri Salı günü, ABD’nin Suriye’de potansiyel Amerikan askeri eyleminin arkasında geniş bir müttefikler koalisyonunu harekete geçirmeye başladığını ve Kuzey Irak’taki hava baskınlarını genişletmeye doğru adım atmakta olduğunu söylediler” sözleriyle giriyor.

Gazete şöyle devam ediyor:

“Yetkililer, Başkan Obama’nın, Irak ve Suriye’de İslam Devleti’nin Sünni militanlarına karşı yürütülen operasyonu genişletmekte olduğunu ve Kuzey Irak’ta Türkmen azınlığının şehri olan Amerli kentinin civarında hava baskınlarının düzenlenmesiyle gıda ve su atılmasına onay vermeye yakın olduğunu söylediler. 12 bin nüfuslu kent, iki ayı aşkın bir süre militanların kuşatması altında.”

Gazete, Obama Yönetimi yetkililerinin, Şii Türkmenlerin karşı karşı bulunduğu tehlikeleri, binlerce Yezidiye yönelik tehditlere benzettiklerini anlattığı haberinde BM’nin Irak Temsilcisi Nickolay Mladenov’un Amerli’deki durumun derhal önlem alınmasını gerektirdiğini söylediğini anımsatıyor.

Bunun ardından gazete, Obama’nın IŞİD’e karşı yeni baskınlar üzerinde düşünürken “Beyaz Saray’ın, müttefik ve komşularının Suriye’nin ılımlı muhalefetine desteklerini artırmaları ve bazılarının olası Amerikan askeri operasyonlarına destek sağlamaları için diplomatik kampanyaya başlattığını” belirterek “Yetkililer, yer verilecek ülkelerin muhtemelen Avustralya, İngiltere, Ürdün, Katar, Suudi Arabistan, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikler olduğunu söylediler” diyor.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code