Suriye’de savaşın harareti artıyor

RUSSIAN-MOSCOWSon yıllarda dünya için tam bir çıbanbaşı olan Suriye’de işler daha da kızışacağa benziyor. Zira Rusya’nın bölgeye bütün gücüyle müdahalesinden sonra Batı’ da pabucun pahalı olduğunu daha iyi anladığının sinyallerini veriyor artık.

Öncelikle IŞİD isimli vahşet saçan örgüt bu ülkelerin topraklarında da tehdit oluşturuyor. Diğer taraftan eğer bu ülkeler olaya daha ciddi boyutta dahil olmazlarsa Rusya’nın Ortadoğu bölgesinde çok ciddi üstünlük kuracağının farkına varmış bulunuyorlar. Dolayısıyla İngiltere, Almanya ve Fransa gibi ülkeler ellerini taşın altına sokmaya başlıyorlar birer birer

Bu duruma göre Suriye’deki en son tablo şöyle;


Suriye’de ABD ve Rusya öncülüğünde IŞİD’e karşı iki koldan yürütülen savaş kızışıyor. Önceki gün meclisten tezkere alan İngiltere, 57 dakika sonra Suriye’deki IŞİD petrol kuyularını vurdu. Almanya da bugün tezkere oyluyor. Suriye’de Esad’ı destekleyen İran’ın da savaş uçağı yollayacağı iddia edildi. ABD Dışişleri Bakanı ise “IŞİD’i havadan yenemeyiz” dedi.

TERÖR örgütü IŞİD’e karşı Suriye’deki operasyonlar genişliyor. İngiltere, Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin Irak’ta sürdürdüğü hava operasyonlarının Suriye’yi de kapsayacak şekilde genişletilmesini öngören tezkerenin önceki gün parlamentoda kabul edilmesinden sadece 57 dakika sonra dün sabaha karşı Suriye’de IŞİD’i vurdu. Güney Kıbrıs’taki Akrotiri Askeri Üssü’nden havalanan İngiliz savaş uçakları, IŞİD’in kontrolü altında olan Ömer petrol sahalarını bombaladı. Savunma Bakanı Michael Fallon operasyonun amacının IŞİD’in ayakta kalmasını sağlayan petrol satışlarının sonunu getirmek olduğunu dile getirdi. Şu an sadece 8 savaş uçağı olan Güney Kıbrıs’taki üsse, 8 savaş uçağı daha gönderdiklerini açıkladı.

Bekleyelim görelim bakalım, Suriye’deki IŞİD fırtınası ne zaman ve nasıl sona erdirilecek…

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code