Sürücülerin bayramda otoyollarda çok dikkatli olması gerekiyor

by editor | Perşembe, Ağu 24, 2017 | 451 views

Önümüzde 10 günlük bir bayram tatili var ve şüphesiz ki milyonlarca vatandaş yollarda olacak bu süre zarfında. Her yıl maalesef aynı filmi baştan görüyoruz malum, bir sürü kazalar ve can kaybı vesaire… Buna rağmen vatandaşımız akıllanmakta büyük güçlük çekiyor malum…

Bu yıl ayrıca trafik ihlallerine de çok dikkat etmek gerekiyor. Zira ceza tutarları da ciddi şekilde artmış bulunuyor 2017 itibarıyla.


Sisteme göre ortalama hız uygulaması, sadece radarın olduğu noktalarda uygulanabilecek. Prensip itibarıyla Ankara-İstanbul, İstanbul-Edirne, İzmir-Aydın, Niğde-Şanlıurfa, Adana-Mersin ve Adana-Şanlıurfa otoyollarında eş zamanlı olarak 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren başlaması öngörülen yeni sistem, sürücülerin otoyollarda kullandıkları araç sınıflarına tanınan hız limitleri üzerinde araç kullanmaları ve bu nedenle gerçekleşen kazaların sonuçlarının ağırlaşmasını önlemek, egzoz emisyonlarının doğaya verdiği zararı en aza indirmek ve aşırı hıza bağlı yüksek yakıt sarfiyatının ithalat üzerindeki yükünü hafifletmeyi amaçlıyor.

Yeni cezalar ne kadar olacak?

2017 yılında belirlenen hız sınırını yüzde 10’dan yüzde 30’a kadar aşmanın trafik cezası 210 TL, fakat yazılan radar cezası 15 gün içinde ödenirse, yüzde 25’lik erken ödeme indirimiyle birlikte 157,50 TL’ye düşüyor.

Belirlenen hız sınırını yüzde 30’dan fazla aşmanın trafik cezası ise 427 TL, yine aynı şekilde hız sınırını yüzde 30’dan fazla aşma cezası erken ödeme indirimiyle ödenirse 320,25 TL’ye düşüyor.

Like it? Share it!