Süveyş Kanalı ve Kanal İstanbul

by admin | Cuma, Ağu 7, 2015 | 1735 views

SUVEYS-KANAL

Bizim abilerin beğenmediği ve her vesileyle her şeyini tenkit ederek yukarıdan baktığı MISIR bir yılda muazzam bir projeyi gerçekleştirerek “paralel” SUVEYŞ KANALINI tamamladı.. Projenin maliyetinin 9 milyar dolar olduğu söyleniyor.

Bizim abiler de “KANAL İSTANBUL” diye bir projeyle çıkmış ve aklı başında insanlar bunun daha ziyade propoganda amaçlı olduğunu vs iddia etmişlerdi.. Aradan bunca zaman geçti.. Ortada Kanal İstanbul filan diye bir şey gören varsa beri gelsin.. Ama “fellah” filan diye aşağıladığın MISIR işte böyle sessiz sedasız takar fişi bitirir işi.. Bu da popüler deyişiyle günümüzün anlayana “KAPAK” olur.. Anlayan anlıyor da, anlamayan sürüsü çok işin kötü tarafı.. Zaten ülkenin derdi de o …

Latife ve “dokundurma”  bir yana Türkiye Ortadoğu’da muhtelif vesilelerle prestij kaybede dursun habire, İran ve bu örnekte görüldüğü gibi Mısır gibi ülkelerde Batı’nın yeni stratejik ortakları olma yolunda hızla ilerliyorlar.. Bu da adam olana kapak esasında..

Projeye gelince gerçekten de muhteşem görünüyor ve yalnızca bir yılda hizmete girmesi de ayrı bir başarı bizce de..


Mısır, tarihi Süveyş Kanalı’na paralel olarak yapılan ‘Yeni Süveyş Kanalı’nın inşaatını 1 yılda tamamladı…

Projenin dün görkemli bir törenle dünyaya tanıtıldığı ve Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’nin imajını düzeltmek ve Mısır ekonomisini canlandırmak yolunda önemli bir adım olduğu iddia ediliyor.

Nitekim, Mısır halkına tahvil satışı ile fonlanan yaklaşık 9 milyar dolarlık proje ile tarihi Süveyş Kanalı büyütülerek, iki yönlü trafiğe açılmış oluyor böylece. Kızıldeniz’i Akdeniz ile bağlayan Süveyş kanalının orta kesimlerinde 35 kilometre uzunluğunda yeni deniz geçidi açılırken, kanalın, bazı bölümleri de çift yönlü gidiş-geliş imkânına sahip olacak şekilde genişletilmiş ve derinleştirilmiş bulunuyor. Böylece gemilerin ortalama transit süresinin kısalması ve daha çok geminin geçmesi hedefleniyor.

Böylece gemiler Afrika’nın etrafından dolaşmaktan kurtuluyor. 1 yıldan kısa bir sürede tamamlanan ve kamuoyuna “Yeni Süveyş Kanalı” olarak tanıtılan projede, 72 kilometre uzunluğundaki su yolunun 35 kilometresi paralel bir hat olarak kazılırken, 37 kilometresi ise eski kanalın derinleştirilmesi ve genişletilmesiyle oluşturuldu. Mısırlı yetkililere göre, daha önce bazı noktalarda geçiş için bekleyen gemiler artık çift yönlü gidiş-geliş imkânına sahip olacağı için, bekleme süresi 11 saatten 3 saate düşecek. Böylece kanalın üzerinden geçiş yapan gemi sayısı 2023’e kadar ikiye katlanarak, günlük ortalama 97’ye çıkacak. Mısır’ın Süveyş Kanalı’ndan elde ettiği gelir yüzde 250 artarak, yıllık 13 milyar dolara ulaşacak.

Sisi’nin prestij projesi 146 yıl önce inşa edilen Süveyş Kanalı  Mısır ekonomisinin kalbini oluşturuyor. Ancak 2011 senesindeki iç ayaklanmalar sonrasında turizm ve yabancı yatırımlardaki düşüş bu gelir kaynağını olumsuz etkiledi. Sisi, kanalın bir gurur sembolü olmasını ve ekonomiye yardımcı olmasını istiyor.

Editör / Kaynak: Medya

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code