TANAP ana hatları boru alım sözleşmeleri imzalandı

by admin | Salı, Eki 14, 2014 | 1449 views

TANAP-SOZLESMESon yılların en büyük projesi olan Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Pojesi’ile ilgili olarak sonunda boru alım sözleşmeleri imzalandı. Söz konusu proje için 1800 kilometrelik ana hat borusu ihalesi açıldı. Projenin yaklaşık 1800 kilometrelik ana hat borusu için açılan ihalenin yüzde 80’ini Tosçelik, Borusan Mannesmann, Erciyas Boru, Emek, Umran ve Noksel kazandı ve gerekli sözleşmeler imzalandı.

TANAP’ın yaklaşık 1800 kilometrelik ana hat borusu için açılan ihalenin yüzde 80’ini Tosçelik, Borusan Mannesmann, Erciyas Boru, Emek, Umran ve Noksel kazandı. Borusan Mannesmann-Noksel-Erciyas Konsorsiyumu, Ümran-Emek Konsorsiyumu ve Tosçelik Profil ve Sac Endüstrisi’nin  bulunduğu 6 yerli üretici firma, toplam kapsamın yüzde 80’ini alırken; kalan kısım ise yabancı tedarikçi Baosteel Europe firmasına verildi.


İhaleyi kazanan 6 Türk şirket ve Almanya merkezli Çinli firma ile sözleşmeler bugün imzalanırken; yapılan anlaşmalara göre boruların yaklaşık yüzde 30’u Borusan Mannesmann-Noksel-Erciyas konsorsiyumu, yaklaşık yüzde 25’i Ümran-Emek konsorsiyumu, yaklaşık yüzde 25’i Tosçelik Profil ve yüzde 20’si Baosteel Europe GmbH tarafından sağlanacak.

Sözleşmelerin toplam bedeline ilişkin bir açıklama yapılmazken; Borusan Mannesmann bu sabah KAP’ta yer alan açıklamasında, Borusan’ın dahil olduğu konsorsiyumun kazandığı çelik boru ihalesinde bedelin 420 milyon dolar olduğunu duyurdu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu imza töreninde bir konuşma yaparak şunları söyledi: “TANAP’ta imalatın yüzde 80’inin Türk firmaları tarafından gerçekleştirilecek olması, Türk sanayinin ulaştığı noktayı gösteriyor. TANAP projesi sadece enerji projesi değildir, büyük bir barış projesidir. TANAP hattında kapasitenin yıllık 31 milyar metreküpe çıkmasını hedefliyoruz. Enerji rekabetleri yerine enerji işbirlikleri kurmaya kararlıyız”.

Yapım işleri ayrıca ihale edilecek projeden 6 milyar metreküplük ilk gazın 2018’de Türkiye girmesi, Avrupa’ya ilk gaz sevkiyatının 2019 yılında gerçekleşmesi planlanıyor.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code