Yıldız’dan maden kazası açıklaması: “Ümitlerimiz yok oluyor”

by admin | Çarşamba, Eki 29, 2014 | 1168 views

ERMENEK-YILDIZKaraman Ermenek’te maden kazasıyla ilgili çalışmalar devam ederken Bakan Yıldız’dan acı gerçeklerin itirafı geldi adeta; Bakam kömür madeninde mahsur kalan madencilerle ilgili olarak yakındaki başka bir maden ocağının bahçesinde, bilgilendirme toplantısını yaptı. Bakanı Yıldız, giderek ümitlerinin yok olduğunu söyledi. Çalışmaların zor şartlar altında yapıldığını belirten Yıldız şunları söyledi:


“Maden ocağındaki suyun boşaltılmasıyla ilgili çalışmalar gece boyunca durmadan devam etti. Bazı aksaklıklar olabiliyor. 30 derecelik bir eğim var. Aşağıda 10-12 bin ton civarında su var. Çalışan pompaların boruları patlattığı, çamurun giriş ağzını tıkadığı oluyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden dün istediğimiz Türkiye’nin en büyük pompası var. Çok yüksek kapasiteli. Onun montajına başlandı. Suyu daha hızlı deşarj edebilmemiz lazım. Her geçen zaman yer altındaki işçilerimiz açısından olumsuz. Zaman aleyhimize çalışıyor. Her geçen dakika ümitlerimizi daha da aza indirdiği bir andır. Şu anda su seviyesi işçilerimizin bulunduğu seviyenin üzerinde bulunuyor. Ne yazık ki böyle bir gerçek var. Çalışmalar bütün ocaklardan özel kamu ayırım yapmaksızın devam ediyor. Umke, Kızılay, AFAD’ın TTK’nın bütün ekipleri aktif halde bulunuyorlar.”

Karaman milletvekili olan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ise çalışmalar sonucu madendeki suda 10 metrelik düşüş olduğunu söyledi. Elvan şöyle konuştu:

“Yeraltındaki şartlar bizi zorluyor. Normal bir suyu çekmiyorsunuz. Toprakla karışık oldukça ağır bir su söz konusu. Süratle çalışıyoruz. Tüm işçiler, mühendisler canla başla çalışıyorlar. 10 metrelik bir düşüş söz konusu oldu. Büyük pompayı da aktif hale getirirsek süreyi hızlandırmış olacağız. Yer altında çalışmak kolay değil. Alan çok dar. İnşallah biran önce yer altındaki arkadaşlarımıza ulaşmayı istiyoruz.”

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code