Taşeron işçi sisteminin getirdiği felaketler

by admin | Pazartesi, May 19, 2014 | 1572 views

SOMA-ELLER
Bilhassa son 10 yıldır taşeron işçi sistemine geçilmesiyle Türkiye’de işçi kazaları neredeyse kat be kat arttı…

“KARLILIK GELİŞTİRME” sloganı altında özel sektöre verilen imtiyazlar arasında en önemli yeri tutan taşeron sistemi maalesef bozuk olan işgüvenliği sistemini iyice Allah’a emanet hale getirdi, ülkemizde… Kar etme hırsıyla gözü yeşilden ve lüks hayattan başka birşey görmeyen vicdansız işveren grubu devletin kontrolu da yetersiz olunca bu tip kazaların hiç şüphesiz ki baş sorumlusu olarak ortaya çıktı…


Evet rakamlar gerçeği çok net anlatıyor… 10 yılda taşeron çalışan sayısı 387 binden 1 milyon 700 bine çıktı. Bugün 275 kamu kurumu ile 33 bin 788 şirket taşeron işçi çalıştırıyor. Taşeron sistemi mevcut iktidarı döneminde hem kamu hem de özel sektörde en temel istihdam biçimi haline gelirken, Soma’daki maden faciasında yüzlerce taşeron işçinin hayatını kaybetmesi, Türkiye’deki taşeron gerçeğini tekrar gündeme getirdi.

Diğer taraftan devlet de bu işe ciddi şekilde öncülük ediyor: Nitekim Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın verilerine göre, Haziran 2013 itibarıyla taşeron işçi istihdam eden şirket sayısı 33 bin 788 olurken, Türkiye genelinde taşeron işçi istihdam eden kamu kurumu sayısı ise 275 olarak belirlendi.

Taşeron işçiler kamuda en fazla Sağlık Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bünyesinde çalıştırılıyor. Sağlık Bakanlığı bünyesinde 131 bin 201 işçi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bünyesinde ise 38 bin 878 taşeron işçi çalışıyor. Kamuda çalıştırılan taşeron işçiler en fazla temizlik, yemek işkollarında görev yaparken; inşaat, ormancılık, madencilik alanlarında da taşeron işçi bulunuyor.

Eğer, tüzükler, nizamnameler ciddi şekilde revize edilip resmi otoritenin mükemmel kontrolu sağlanamazsa (yandaş taşeron firmalarını darıltma pahasına tabii ki) bu tip “FITRAT” ölümleri daha çok canını yakar bu milletin.. Ne zamana kadar mı? Millet farkındalığını kazanıp gereğini yapana kadar..

Yine de Allah bu tip facialardan insanları korusun

KAYNAK: MEDYA / Editör

 

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code