TRT seçim ve referandumlarda tarafsız olabiliyor mu?

Önümüzde yine bir oy kullanma olayı var.. Türkiye için belki de cumhuriyet tarihinin en önemli hadiselerinden biri. Parlamenter sisteme devam mı yoksa başkanlık sistemine geçiş mi (her ne kadar adını cumhurbaşkanlığı sistemi diye modifiye etmeye çalışsalar da). Ak mı kara mı belli olacak bir durum yani. Tabii bu arada propoganda kampanyaları başladı bile muhtemelen nisan ayında yapılacak referandum için.
o
Buraya kadar herşey normal bir sıkıntı yok da, yine birşeylerin normal olmayacağı anlaşılıyor net olarak önümüzdeki günlerde; Devletin televizyon kanalı TRT bu hükümet dönemindeki bütün seçimlerde olduğu gibi acaba bu seçimde de (evet/hayır seçimi neticede) yine hükümetin tarafını tutarak (adeta) iktidarın evet propogandasına ağırlık verecek mi, ekranda bu iş i.in ayrılan zamanı 2 görüşün destekçileri arasında eşit pay etmek yerine. Bu sorunun cevabı sanki pek de olumlu gelecekmiş gibi görünmüyor daha şimdiden. Zira bir kamu yayın kuruluşu olmasına rağmen epeyce bir süredir iktidar yanlısı yayınlar yapan TRT, seçim dönemlerini aratmayacak biçimde, referandum öncesinde de taraflı yayınlara başlamış görünüyor.


İşte bu kapsamdaa kolları sıvayan TRT, TRT 1 ve TRT Haber kanallarında adeta “Evet” kampanyası desteğine ünlü başlayarak ünlü isimlerin (futbolcu, popçu filan neticede) öncülük ettiği ‘Güçlü Türkiye için evet’ videolarını yayınladı. Fakat TRT bunu yaparken “Hayır” tezini destekleyen muhalif kesimi de adeta yok saydı. Cumhuriyet’in haberine göre, 25 Ocak’ta TRT 1 ve TRT Haber’de ‘Evet’ videolarına yönelik iki dakikalık bir haber yapıldı. Haberde ‘Hayır’ videolarına hiç değinilmedi. Haberde Rıdvan Dilmen, Murat Boz, Arda Turan gibi isimlerin videoları yayınlandı. TRT, bilhassa seçim dönemlerinde muhalif partilerin lider ve temsilcilerine iktidara göre çok az yer ayırdığı için defalarca şikayet edilmişti.

Diğer taraftan TRT’ nin bununla da yetinmeyerek referandum öncesi yeni bir radyo kanalı açtığı ve burada bu konudaki yanlı desteğini sürdürdüğü iddia edildi. TRT Radyo Haber’in sabah saat 07.00’de yayına ‘besmele’ ile başladığı iddia edilirken, ‘Son Nokta’, ‘Haber-Yorum’, ‘Türkiye Gündemi’, ‘Başkent Gündemi’ isimli programlarda ağırlıklı olarak anayasa değişikliği ve referandum konularının ele alındığı ifade edildi. Kanalda iktidara yakınlığıyla bilinen Avni Özgürel, Nuh Albayrak, Sevda Türküsev, Ferhat Ünlü, Saadet Oruç, Kurtuluş Tayiz, Meryem Gayberi’nin yanı sıra, Cumhurbaşkanlığı başdanışmanlarından İlnur Çevik yapımcı veya sürekli konuk olarak görev yapıyor. Bununla ilgili olarak da ağırlıklı olarak referandum konuşulurken, programların birçoğunun canlı olarak yayımlanması gerekçesi ile denetimden geçmediği ifade ediliyor.

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code