Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hoş karşıladı da netice ne oldu, “Kürtleri silahlandırma iptal mi”?

by editor | Çarşamba, May 17, 2017 | 550 views

Şu medya hakikaten akıl almaz bir oluşum… Tabii ki onsuz da olmaz ama çok sıklıkla da ne dediğinden kendinin bile haberi yok; “Yaz gitsin..” misali.. Yani olayları yakından takip etmeyen, biraz kafa patlatmayanlar için havada, “laf ola beri gele” bilgiler… En son bir örnek mi istersiniz, işte size Amerika’daki Trump Erdoğan görüşmesi hakkında verilen bazı haberler, hatta bunların yorumları… Yapan da kim mi? Uluslararası medya hem…

Şimdi buluşma hakkında global basın neler yazmış diye baktığımızda aynen aşağıdakileri görüyoruz (zaten alıntıdır)

ABD basınında Trump’ın Türkiye’ye yönelik övgüleri ön plana çıkarken, Rus basını Trump’ın Türkiye’yle NATO’nun ortaklığını ve iki ülkenin Soğuk Savaş döneminde Sovyetler’e karşı aynı blokta yer almasının altını çizdiğini manşetlerine taşıdı. İşte dünya basını gözüyle Erdoğan-Trump görüşmesi:

ABD BASINI

– ABC News: Trump ve Erdoğan, ABD’nin Kürtler’i silahlandırma kararına rağmen ipleri koparmadı. İki lider, askeri ve ekonomik alanda işbirliğini yeniden kurma kararı aldı.

– Washington Post: Trump, Kürtleri silahlandırmasına rağmen Türk lidere övgü yağdırdı.

– CNN: Trump, Erdoğan’ı, gerginliklere rağmen hoş karşıladı.

– Voice of America: Trump, Erdoğan’ hoş karşıladı.

RUS BASINI

Görüşme Rusya kanadında da dikkatle izlendi. Rus basını, ortak basın toplantısında verilen mesajlardan özellikle birini ön plana çıkardı. Resmi ajans Sputnik ve bazı gazeteler, Trump’ın Türkiye’yle NATO ortaklığını ve iki ülkenin Soğuk Savaş’ta Sovyetler’e karşı aynı blokta yer almasının altını çizdiği cümlelerini manşetlerine taşıdı.


– DW (Almanya): Trump, Ankara’yı kızdıran SDG’yi silahlandırma kararından açıkça bahsetmekten kaçınırken, IŞİD ve PKK ile mücadelenin önemini vurguladı.

– Le Figaro (Fransa): Trump ve Erdoğan, buzları eritmeye çalıştı

– Express (İngiltere): Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı müttefik ilişkileri ve terörle mücadele ortaklıkları nedeniyle övdü.

– Jerusalem Post (İsrail): Trump ve Erdoğan görüşmesi, iki ülke arasında ABD’nin son Suriye’de Kürtleri silahlandırma kararından sonra gerilen tansiyonu yatıştırdı. Trump, Türkiye ile iyi ilişkilerin bu görüşmeden sonra her zamankinden daha iyi olacağını söyledi.

– Economic Times: Trump ve Erdoğan, dostluklarını Kürtlerin silahlandırılmasına rağmen güçlendirmeye yemin etti.

Bunları okuduk, çok da hoşumuza gitti bu ülkenin vatandaşı olarak; Ne güzel… Cumhurbaşkanımız büyük bir titizlikle ve hoş şekilde ağırlanmış dünyanın en güçlü adamı tarafından… Ağırlanmış da netice ne olmuş Türkiye açısından? Yani bizim başkan oraya uçarken halletmeyi kafasına koymuş olduğu hangi meseleyi çözmüş oluyor böylece? Biz söyleyelim; Pek de bir şey yok çantada, Türkiye’ye geri dönerken…

ABD Suriye’deki Kürtlere silah vermeye aynen devam, en ufak bir geri adım atmış değil. FETÖ olayına yani Gülen’in iadesi meselesine gelince adamların bu konuda da parmak oynatmaya bile niyetleri olmadığı anlaşılıyor. O zaman hangi mesele çözülmüş oldu tam olarak anlayan var mı?

Bizce nerede duruyorsak aynen devam… Ha şunu inkar etmek de haksızlık olur doğrusu; Her şeye rağmen bizim başkanımız onların başkanını gidip yerinde kutlamış ve saygılarını sunmuş oldu ABD Başkanlığı’na seçilmiş olduğu için. Tabii ki bu da sempati kazanmak için iyi ve faydalı bir yoldur. Ama şunu unutmayalım ABD’nin derin devletinin öyle sempatiyle filan işi olmaz uzaktan yakından. Daha önce nasıl stratejiler üretmişlerse (Pentagon ve Think Tank denilen kuruluşlar vasıtasıyla) hiç öyle hatır sempati vefa şükran filan gibi “romantik” kavramlara takılmadan, “o günün” (ve de yarının) gereği ülkenin (yoksa derin devleti yöneten güçlerin mi) menfaati için neyse aynen de onu uygularlar. Nereden mi biliyoruz? Tarih boyunca onlarca değil yüzlerce defa görülmüştür böyle olduğu (inanmayan ABD tarihini bir güzel inceler)…

İşte onun için biz şu an itibarıyla hiç de bir şey halletmiş filan değiliz ABD ‘ile aramızdaki meseleler açısından. Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki bu beyler BOP planına yani Ortadoğu’yu paramparça edip kendi menfaatleri doğrultusunda kullanma planlarının uygulamasına aynen devam edeceklerdir. Bu kapsamda kimi silahlandırmak gerekirse silahlandıracaklar ve kimlere el altından veya açıktan yardım etmek gerekirse edeceklerdir… Kimselerin şüphesi olmasın… Bizim de hiç şüphemiz olmasın ki sayın başkanımız da bunun bizden de daha iyi farkındadır zaten…

Yani en azından rüya görmeyelim ve her türlü olasılığa karşı hazırlıklı olalım. En azından apışıp kalmayız belki J

Like it? Share it!