TRUMP ’tan bir şok daha: ABD Başkanı Paris İklim Anlaşması’ndan çekileceklerini duyurdu.

ABD’ nin başında gerçekten hiç de şakaya gelmeyecek bir “ÇILGIN” var… Sağı solu belli olmayan, duyguları (dengesizlik ve kompleksleri belki de) ve güç tutkusu ön planda olan bir “SORU İŞARETİ”… Öyle bir soru işareti ki karşında duran diğer bir güç meraklısı PUTİN’ i de göz önüne aldığımızda dünya barışı için bir saatli bomba resmi arzediyor…

Gün geçmiyor ki ABD BAŞKANI’ndan dünyayı şaşırtan ve hatta ürküten bir haber gelmesin. İşte son olarak yine sıkıntılı bir haber aldı dünya ve Başkan Paris  İklim Anlaşması‘ndan çekileceklerini duyurdu. Trump şöyle dedi: “Müzakereye başlayacağız, şartlar uygun olursa geri döneceğiz. ABD daha adil bir iklim anlaşması için çaba gösterecek”. Haberin ayrıntısı şöyle:

ABD Başkanı Trump, kömür endüstrisinde istihdamı artırmak için ülkesinin imzasını geri çekme vaadinde bulunduğu 2015 tarihli Paris İklim Anlaşması’ndan ayrıldıklarını açıkladı. Trump, “ABD’yi cezalandıran bir anlaşmayı kabul etmeyeceğiz” dedi.

Trump, Beyaz Saray’da düzenlediği basın açıklamasıyla ABD’yi 190’ı aşkın ülkenin imzaladığı Paris Anlaşması’ndan çekeceğini duyurdu ve ilave etti: “Anlaşmanın iklim değişikliğiyle mücadeleyi değil, diğer ülkelere ABD’ye karşı ekonomik avantaj kazandırmayı amaçladığını” kaydeden Trump, “ABD, ülkemi ve Amerikan vatandaşlarını korumaya yönelik ulvi görevimimi yerine getirebilmem için Paris İklim Anlaşması’ndan çekilecek. Onun yerine Amerikalı şirketlere, çalışanlara ve vergi mükelleflerine daha adil şartlar sunan bir Paris Anlaşmasının ya da tamamen yeni bir sözleşmenin müzakerelerine başlayacağız” dedi.


KARARIN NEDENİ: “EKONOMİYE MALİYETİ 3 TRİLYON DOLAR VE 6,5 MİLYON EKSİK İSTİHDAM”

Donald Trump, selefi Barack Obama’nın Paris Anlaşması çerçevesinde verdiği taahhüt ABD ekonomisini baltalayacağı vurgularken, şunları belirtti: “Ulusal Ekonomik Araştırma Derneği’nin araştırmasına göre, önceki yönetim tarafından verilen taahhütlerin yerine getirilmesi 2040 itibariyle kağıt üretimini yüzde 12, çimento üretimini yüzde 23, demir ve çelik üretimini yüzde 38, doğalgaz üretimini yüzde 31 ve kömür üretimini yüzde 86 azaltacak. Bunun ekonomiye kaybedilen üretim açısından maliyeti 2040 itibariyle yaklaşık 3 trilyon dolar ve 6,5 milyon endüstriyel istihdam olacak.”

Öte yandan, anlaşmanın Çin ve Hindistan gibi ülkelere daha gevşek koşullar sunduğunu öne süren Trump, “Gerçek şu ki Paris Anlaşması en çok ABD’ye olmak üzere aşırı adaletsiz” dedi. Trump, ABD’nin refahını diğer ülkelere dağıtmanın yolu olarak tanımladığı anlaşmadan çekilmenin Amerikalıları rahatlatacağını belirterek, “ABD bugün itibariyle hiçbir bağlayıcılığı olmayan Paris Anlaşması çerçevesindeki tüm uygulamaları sonlandıracak. Anlaşmanın getirdiği devasa ekonomik ve finansal yüklerden kurtulacak” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, ABD Başkanı Donald Trump’ın Paris Anlaşması’ndan çekilme kararının hemen yürürlüğe girmesi mümkün değil. Çünkü anlaşmanın yasal hükümlerine göre, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği, ABD’nin çekilme talebini en erken 4 Kasım 2019 tarihinde kabul edebilecek. Talebin kabul edilmesini takip eden sürecin yaklaşık bir sene sürecek olması ise ABD’nin anlaşmadan resmi olarak çekilmesinin Kasım 2020’yi bulabileceği anlamına geliyor. (KAYNAK: MEDYA)

Dünya daha doğrusu “DOĞA” bitiyor, kişinin umurunda değil… Bu kişi Pittsburg’un halkını temsil ediyormuş, Paris’i değil… Be hey sivri zeka tamam da “Paris veya Londra veya İstanbul vs..” ayda şehirler mi bunlar dünyada değil mi? Be düşünce ve vicdan fukarası….

İşte “dünyayı nasıl da tehlikeli bir adamın ellerine emanet ettiklerini görmeleri için bir fırsat” Amerikalılara… Görürler mi derseniz eğer, önemli bir bölümünün bu beceriyi gösterebileceklerini pek de sanmıyorum yine de… Her zaman olduğu gibi “mali çıkarlar” gündeme gelecek ve bu “dünya delisi” kişi ancak büyük para güçleri karar verdiğinde yolcu edileceklerdir, netice itibarıyla…

Like it? Share it!