Tüm yurtta “bomba olayını” protesto yürüyüşleri yapıldı

by admin | Cumartesi, Eki 10, 2015 | 1124 views

BOMBA-PROTESTOAnkara’da 86 vatandaşımızın (20:39 itibarıyla) hayatına mal olan kahpe bombalama olayı tüm yurtta protesto edildi.

İstanbul, Eskişehir, Samsun, Diyarbakır ve daha birçok şehirde protesto yürüyüşleri ve oturma eylemleri yapıldı.

Öğle saatlerinden itibaren Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen grup üyeleri, “Katliamlarınız barış talebimizi engelleyemeyecek” yazılı bir pankart açarak, patlamayı protesto etmek amacıyla oturma eylemine başladı. Ellerinde “Barışı bombalayamazsınız”, “Barışa bomba atıldı” yazılı dövizler de tutan grup üyeleri, sık sık slogan attı.

Ankara’da 86 kişinin ölümüne, 186 kişinin yaralanmasına neden olan terör saldırısını protesto eden bir grup, Kadıköy İskele Meydanı’nda oturma eylemi yaptı. Yüzlerce kişi, Kadıköy’de bulunan Karaköy-Eminönü iskelesi önünde toplandı. Grup üyeleri, “Irkçı Faşist Saldırılara Son”, “Barış Hemen Şimdi” yazılı bir pankart açarak, patlamayı protesto etmek amacıyla oturma eylemine başladı. Grup üyeleri, sık sık sloganlar attı. Yaklaşık 1 saat süren oturma eyleminden sonra grup, Beyoğlu Tünel Meydanı’nda yapılacak olan eyleme katılmak için vapur ile Karaköy’e geçti.


Eskişehir’de de elim olayı protesto gösterileri yapıldı ve facia yaklaşık 100 kişinin katıldığı yürüyüşle protesto edildi. Yenibağlar Mahallesi Üniversitesi Caddesi’ndeki Espark Alışveriş Merkezi önünde toplanan grup bir süre yerde oturdu. Grup daha sonra pankart açıp yürüyüşe geçti. Yürüyüşe katılanlar sık sık ‘Ankara’da döğüşene düşene bin selam’ ve ‘Faşizme karşı omuz omuza’ şeklinde slogan attı.

İstiklal Mahallesi Porsuk Bulvarı’na kadar yürüyen grup adına bir kişi “Suruç’ta da devrimci arkadaşlarımızı katlettiler” diyerek hükümeti eleştirdi. Ardından kalabalık dağıldı.

Diğer taraftan bombalı saldırı protestoları Diyarbakır’da hükümet aleyhinde sloganlar atılarak devam etti.  Yenişehir İlçesi ofis semtinde toplanan yaklaşık 2 bin kişi, hükümet ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aleyhinde sloganları attı. Protesto eylemine Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Fırat Anlı, HDP Eş Başkanı Ömer Önen, partililer ve sendika temsilcileri katıldı. Türkçe ve Kürtçe açıklamalarla saldırıyı kınayan grup adına açıklamayı Eğitim-Sen 2 Nolu Eş Başkanı Arin Zümrüt Karakoyun yaptı. Karakoyun, “Sivil katliamlara bir yenisi eklenmiştir. Bu alçakça saldırıları nefretle kınıyor ve lanetliyoruz” dedi.

Kalabalık açıklamanın ardından yaklaşık 5 dakika oturma eylemi yaparak saldırıya tepki gösterdikten sonra dağıldı.

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code