Türban orta öğretimde serbest.. Ya bundan sonra?

TURBAN-OKULEvet, en sonunda orta öğretimdeki kız öğrencilerin kafasını da örtme yolunda küçük gibi görünen ama oldukça büyük bir adım atmış oldu AKP.

Türban yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı. “Okul içinde başı açık” ibaresi “okulda yüzü açık” olarak değiştirilerek türban serbestisi getirildi. “Yüzü açık” ibaresi ile peçe takılmasının önüne geçilirken, istisna maddesi eklenerek, türban yasağının anaokulu ve ilkokullarda devamı sağlandı. “Türbana özgürlük” adına yapılan yönetmelik değişikliğinden dövme ve pirsing yasağı çıktı.

Okulöncesi eğitim kurumları ile birlikte, ilkokul, ortaokul ve liseleri de kapsadığından, türbana vize veren “okullarda başı açık” düzenlemesine bir istisna maddesi getirildi. Yönetmeliğe “Okulöncesi eğitim kurumlarında ve ilkokullarda okul içinde başı açık bulunur” maddesi eklenerek, türban yasağının anaokullarında ve ilkokullarda devam etmesine karar verildi.


Bu çok büyük (olumsuz anlamda) bir adım dedik zira bundan sonra – kısa bir süre içinde – bilhassa daha muhafazakar bölgelerde “AYDIN” vatandaş kolaysa kız çocuğunu okula türbansız göndersin de görelim bakalım… Her ne kadar karşı çıksa ve istemese de..

Neden mi? Gayet basit.. Çok kısa bir süre içinde AKP yetkililerinin her fırsatta “yok canım bunlar münferit olaylar, genele yayamazsınız” diye yok saydıkları “MAHALLE BASKISI” bilhassa tutucu bölgelerde etkisini hem de en şiddetli şekilde gösterecektir.. HİÇ ŞÜPHESİZ..

Hatta öyle ki bu tutucular okul yönetimlerine bile baskı yapacaklardır “Bu kız neden başı açık geliyor? Bizim kızımıza da kötü örnek oluyor, ahlakını bozuyor” filan diye (Okul yönetimi de zaten muhtemelen hangi görüştendir artık, siz tahmin edin bakalım)..

İşte bu olay toplumsal barış denen olguyu bir kere daha çok ciddi şekilde yaralayacak ve bir müddet sonra insanları karşılaştıkları yerde birbirlerini boğazlamak ister duruma getirecektir.. Zaten bunun ötesi de biliyorsunuz (ALLAH korusun) Lübnan vesairedeki gibi iç savaştır..

Onun için hükümetin bu inanılmaz – ÇILGINCA – ve ülke için korkunç derecede zararlı ve tehlikeli planları ile ilgili olarak umarız ki yukarıdan bir vahi filan inerek malum şahsı kendine getirir ve bu ülkeyi karanlığa götüren planları rafa kaldırırlar..

Yoksa durum gerçekten de, kimsenin bundan bir müddet önce tahmin etmediği kadar kötüye gidiyor, bize göre…

Editör

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code