Türk ekonomisi nereye gidiyor?

TURK-EKONOMISIEvet, Türk ekonomisi nereye gidiyor?

Bu soruya “olumlu” bir cevap alabilmek oldukça zor olsa bugünlerde gerek. Yani, çok “partizan” belirli bir kesim hariç iktidar partisini destekleyen iş kesimi dahil Türkiye ekonomisinin iyi sinyaller verdiğini (veya vermeye aday olduğunu) söyleyebilecek çok fazla AKLI BAŞINDA adam olmasa gerek bugün.

Zira malumdur zaten bugüne kadar olan siyasi kaos ekonomiye yeterince zarar vermiş bulunmakta – tabii FED ve Çin ekonomisinin durumu gibi dış faktörlerle birlikte. Kaldı ki ve şimdi anlaşıldığına göre ekonomi Erdoğan’ın çok güvendiği hatta en yakınında olan kişilere “EMANET” edilecek. Bu da maalesef şu anlama geliyor saraydaki bu zat istediği zaman istediği şekilde ekonomiye müdahale şansını tam da cebine koymuş olacak (daha önce MB ile vs yaşanan deneyimlerden çıkarım yaparak).


Yani MİLLİYETÇİ bir ekonomi politikası izlenecek – O da “BEKLE GÖR” diyebilecek durumdayız şimdilik. İyi de böyle bir durum hangi handikaplara yol açabilir pekiyi? Cevabı çok basit; Yabancıların Türkiye’ye çok daha büyük şüpheyle bakmalarına, yabancı sermayenin bırakın gelmeyi, hatta olanın bile kaçmasına yol açabilir. Tabii bütün bu gelişmeler, ithalat-ihracat dengelerini değiştirerek ülkenin ekonomisine daha da büyük bir darbe vurabilir.

İşin kötü tarafı bu ekonomi yönetimi en tepeden kendilerine bir talimat geldiğinde eğer düşünce yanlışsa “Durun bakalım efendim.. Burada bir yanlış yapıyoruz.. Bunu hayata geçiremeyiz” diye direniş gösterebilecek insanlardan mı müteşekkil? İşte bu sorunun cevabı da oldukça şüpheli..

Velhasıl, ülkenin ekonomisi yanlış tercihler ve yönetim nedeni ile son bir darbe ile tam da 2,80 sırtüstü yere serilmez, inşallah. Ne diyelim, Allah inşallah hayır nasip eder zor günlerden geçen ülkemiz için.

Bu konudaki oldukça önemli bir yazıyı aşağıdaki linki açarak okuyabilirsiniz (LÜTFEN OKUYUNUZ).
http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/369007/Ekonomide__milli__endise.html

Editör

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code