Türk Lirası güçlenmeye devam edebilir mi?

by admin | Pazartesi, Nis 7, 2014 | 1326 views

ERDEM BAŞÇI TLSeçimlerin hemen ardından ekonomi kötüye mi gidecek diye endişe ile beklerken, olayın tersine geliştiği görülüyor. Bu arada bugün MB Başkanı Başçı’nın yapacağı açıklamalar muhtemelen yönünü aşağı çeviren Dolar/TL faktörünü eetkilemeye devam edecek gibi görünüyor.


Seçimlerin ardından gelişmekte olan ülkelerinde ötesinde bir performans göstererek yılın en düşük seviyelerine gerileyen Dolar/TL’de dış piyasalar ve TCMB Başkanı Erdem Başçı’nın Kayseri’de yapacağı açıklamalar izlenecek. Dolar/TL yeni haftaya 2.1170 seviyesinde başladı.

Cuma günü Başbakan Erdoğan’ın TCMB’nin faizleri düşürmesi gerektiği açıklamasının ardından yükselen dolar/TL, beklentilerin altında gelen ABD tarımdışı istihdam verisi ardından yılın en düşük seviyesine yeniden gerilemişti. Kur bugün de güne yılın en düşük seviyelerine yakın başladı.

Erdoğan, yerel seçimlerin ardından faizlerin düşmeye başladığını ve Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun yeniden olağanüstü toplanıp faizleri düşürmesi gerektiğini söyledi.

Erdoğan’ın ve ardından ekonomi yönetiminden diğer bakanlarında faiz indirimini destekleyici yönde yorumları ardından Cuma günü 2.14’ü aşan dolar/TL kapanışa doğru gelen ABD verilerinin ardından 2.11’lere geriledi. Dolar/TL şu sıra 2.1170 seviyelerinde işlem görüyor.

07.04.2014
KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code