Türk profesörden müthiş buluş: Elektromanyetik dalgalarla gizli patlayıcılar imha edilebilecek

PROF-LUTFI-OKSUZ
Batının artık neredeyse Mars’ta koloni kurma safhasına geldiğ günümüzde Türk insanı medeniyetten uzak acaip konularla meşgul edilirken, bazı özel ve çok değerli vatandaşlarımız da nadiren de olsa gönlümüzü ferahlatıyor. İşte bu insanlaarımızdan birisi de Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Lütfi Öksüz. Zira Öksüz öyle harika bir sistem geliştirmiş ki bu sisten sayesinde gizli patlayıcılar imha edilebilecek.  Öksüz’ün ve ekibinin, çalışmalarına 5 yıl önce başladığı bu sistem, uzaktan elektromanyatik dalgalar sayesinde gizlenmiş patlayıcıları patlatabiliyor. Ekip, geliştirilen bu sistem sayesinde Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde teröristlerin yüzeye ve derine kablolar vasıtasıyla döşediği el yapımı patlayıcıları yarım metre uzaktan patlatmayı başardıklarını açıkladı.

Sistemin uzaktan elektromanyetik dalgalar vasıtasıyla el yapımı sistemi kısa devre yaptırarak patlattığını belirten Prof. Dr. Öksüz, “Uzaktan dalgayı gönderip orada ark oluşturuyoruz. Bağlantı noktalarında onların elektronik devrelerini yakıyoruz” dedi. Yüksek güç ve frekanslı elektromanyetik enerjiyi bir noktadan diğer noktaya kablosuz aktaran “Elektromanyetik Bomba” savunma sanayisinde kullanılabilecek nitelikte. Terör olaylarının yaşandığı Doğu bölgelerinde, tuzaklanmış patlayıcıların ve hendeklere saklanan bombaların imha edilmesinde bu sistem çok işe yarayacak gibi görünüyor.

Öksüz şunları da belirtiyor:


“İlk denemelerde birkaç metre uzaklıkta bulunan led lambaları, gönderİLEN 10 Ghz’lik bir frekans dalgasıyla yaktık. Üretilen bu dalgayı kablosuz olarak transfer ettik ve uzaktaki lambaları yakmayı başardık. Elektromanyetik Bomba isimli sistem geliştirilmeye uygun. 2-3 dakikada bir dalga üreten sistemin yapılacak çalışmayla dakikada 50-60 dalga üretecek hale getirilebilir ve bu uçaklara ya da belli sistemlere monte edilerek, savaş uçakları da düşürülebilir. Dünyada sadece ABD’de bulunan, Rusya’da ise ARGE aşamasında olan sistem tamamen yerli imkanlarla oluşturuldu. ABD’nin milyarlarca dolar harcadığı proje, Süleyman Demirel Üniversitesi’nin 30 metrekarelik laboratuarında hazırlandı. Yapılan ön testlerde sistemin sorunsuz çalıştığı proje sayesinde mayınlı alanları tek tuşla temizlemek de mümkün görünüyor.”

Öksüz şunları da ilave etti “Bunun için de devlet desteği gerekiyor. Devlet desteği olmadan geliştirilmesi mümkün değil ama biz savunma sanayisinden ya da ASELSAN’dan pozitif bir geri dönüş göremedik. Değişik görüşleri olabilir ama geç kaldık. Zaman geçiyor. Bu sistemlerle farklı uygulamalar yapılırken bu işleri yapabilecek birkaç ülke iken şimdi birçok ülke bu konuda çalışma yapıyor. Biz geri kalıyoruz.  Asıl amacımız ülkemizin savunma sanayisinde kullanılacak bir proje geliştirmekti fakat devletimiz ilgi göstermedi. Savunma sanayisinden yetkililer de geldi ancak incelemeden sonra bize herhangi bir geri dönüş olmadı.”

Bilindiği üzere, ordunun uzaktan kumandalı patlatma sistemlerine karşı terörist gruplar kablo çekerek bu sistemi basitleştirmiş bulunuyor ve 100- 200 metre uzaktan kablo çekerek bunları ateşliyorlar. Güvenlik güçleri henüz buna karşı bir önlem geliştirmiş değil. Bu nedenle hergün şehitler mutlaka oluyor. İşte Prof. Öksüz bu projeyi bunların önüne geçebilmek maksadıyla geliştirmiş.

Öksüz teröristlerin yüzeyde ve gömülü olarak iki şekilde el yapımı patlayıcı hazırladıklarını söylüyor ve şöyle devam ediyor; “Yarım metreden biz enerjiyi transfer edip onların fünye sistemlerini patlatabiliyoruz. Fünye patlayınca bomba otomatik olarak patlıyor. Literatürde 25 metreye kadar genişletilmiş bu sistemler. Biz de gerekli destek verilirse bu sistemi kurabiliriz. Bomba tespit sistemini de eklemek mümkün. Sistemi henüz gömülü patlayıcılarda denemedik, yüzeydeki patlayıcılarda olumlu sonuçlar aldık. İstenildiği takdirde projeye tespit sistemi de ekleyebiliriz. Tespit sistemi kolay olan yanı. Zor olan bombayı yok etmek”.

Prof. Dr. Lütfi Öksüz ‘Akıllı Cam’ı da bulmuştu  Dahi Profesör Lütfi Öksüz, daha önce de dinlemelere karşı kesin sonuç veren “Akıllı Cam” adlı projeyi geliştirmişti. Elektromanyetik dalgaları engelleyen “Akıllı Cam” projesi, binaların tüm yüzeylerine kaplanarak kullanılıyor.

KAYNAK: http://www.kamusaati.com/teknoloji-haberleri/prof-dr-lutfi-oksuz-den-muthis-icat-elektomanyetik-bomba-h6499.html

Like it? Share it!