Türk Rock Müziğinin öncüsü Mavi Sakal
“Alive Open Air” Festival’de

MAVI-SAKAL-2

Alive Open Air Festival 6-7-8-9 Ağustos tarihlerinde “Sakin Şehir” SEFERİHİSAR’ın Doğanbey mahallesinde gerçekleştirilecek.. Bayağı iddialı bir festival olacağı daha şimdiden belli.. Neden mi? Katılacak gruplara baktığımızda rahatlıkla söyleyebiliyoruz bunu.. ANATHEMA, MOR VE ÖTESİ ve daha bir sürü grup..

Bunların arasında öyle bir grup var ki TÜRK ROCK MÜZİĞİNDE çok çok büyük emeği var. Ama hiçbir zaman hake ettiği yere getirilmedi nedense. Bu grubun adı MAVİ SAKAL…

Daha ortalarda “DUMAN”lar yokken, etraf “MOR VE ÖTESİ” filan değilken örneğin, bu grup Türk Gençlerine ROCK MÜZİK çalıp bu tarzı sevdirmek için popolarını yırtıyordu… Ama her şeyde olduğu gibi burada da publisite ve reklam önemini gösterdi tabii..

İşte şimdi bu BABA rock grubunu dinlemek için bir fırsat bu etkinlik Ege’de yaşayan gençler için..

Grubun çok klasik ve gerçekten de çok değerli bir şarkısı var ki biz şahsen WALL gibi bir hava alıyoruz şarkıyı dinlerken… Sizler de çok beğeneceksiniz eminiz… (Gönül isterdi ki bu etkinlikte Türkiye’de protest müziğe çok kuvvetli şekilde imzasını atan BÜLENT ORTAÇGİL’ de olsun. O bizlerin onur ve gururudur zira… )

Bu arada hepiniz ALIVE OPEN AIR festivalindesiniz tabii, hatırlatmaya gerek yok değil mi?


Etkinlik ve gruplar hakkında daha ayrıntılı bilgi için WEB SAYFASI

MAVİ SAKAL ve İKİ YOL

MAVİ SAKAL

1980’de Tarsus Amerikan Lisesi’nde Murat Tümer (davul), Tibet Ağırtan (gitar/vokal), Kaan Uçak (vokal), Kaan Altan (gitar) ve Ahmet Ersöz (bas gitar) tarafından “Echo ’83” adıyla kuruldu. 1984 senesinde Mavi Sakal adını aldı. 1992 yılında “Çektir Git” adlı ilk kasetini piyasaya veren Mavi Sakal ardından 1993’de “Mavi Sakal 2”yi piyasaya sürerek kısa sürede “Şaşkın” ve “Çektir Git” adlı şarkılarıyla listeleri zorlamaya başladı. Bunun üzerine kasetin yapımcısı Uzelli “Mavi Sakal 2”yi CD olarak piyasaya sürdü. Bu aynı zamanda yayımlanan ilk Türk Rock CD’si oluyordu.

4 senelik bir sessizliğin ardından yapımlarını Tümer & Tümer’in gerçekleştirdiği 1997 yılında yayınlanan “İki Yol” single’ı ve 1998 yılında yayınlanan “Kan Kokusu” albümü, geçen yıllar içerisinde yurtiçinde verdiği sayısız konserler, katıldığı ulusal ve uluslararası festivaller, 1997 senesinde Status Quo grubunun konuğu olarak gittiği Londra Wembley Arena’da verdiği konserler ile geniş kitlelerce tanınarak bir Türk Rock kültüne dönüşen Mavi Sakal 2000 senesinde birkez daha sessizliğe gömüldü.

2006 Haziran’ında grubun kurucu üyelerinden Murat Tümer (davul) ve Tibet Ağırtan’a (vokal/gitar) ek olarak gene grupla uzun yıllar sahne almış Taylan Dedeoğlu (gitar) ve Batur Yurtsever’den (bas gitar) oluşan kadrosuyla yeniden canlanan Mavi Sakal gelecek albümün habercisi olarak internet üzerinden ücretsiz yayınladıkları “Son..Ki..5..10” single’ı ve bu single’ı takip eden bir tanıtım turnesi sonrası Pasaj Müzik etiketiyle yayınlanan “Yeni..den!” adını verdiği 4. stüdyo albümüyle sessizliğine son verdi. (WIKIPEDIA)

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code