Türkiye borçlarını hakikaten ödedi mi?

by admin | Cuma, Haz 28, 2013 | 1073 views

DOLARLAROldum olası duyarız; “Türkiye’nin IMF’ye şu kadar borcu vardı.. Bu kadar kaldı”

“Bundan önceki hükümet geldiğinden Türkiye’nin borcu …. Dolardı.. Bunlar geldi …. Dolara çıktı” vesaire vesaire…Bu argüman devamlı gündemde olmuştur, her dönemde.. Hükümetlerin, birbirini vurmak için en çok kullandığı argümanlardan biri olmuştur bu… “Sen kötü yaptın ben düzelttim”.. veya tersten bakılırsa “ben iyi yapmıştım sen kötü yaptın” tartışması..

Oldum olası duyarız;

“Türkiye’nin IMF’ye şu kadar borcu vardı.. Bu kadar kaldı”
“Bundan önceki hükümet geldiğinden Türkiye’nin borcu …. Dolardı.. Bunlar geldi …. Dolara çıktı”
vesaire vesaire…

Bu argüman devamlı gündemde olmuştur, her dönemde.. Hükümetlerin, birbirini vurmak için en çok kullandığı argümanlardan biri olmuştur bu… “Sen kötü yaptın ben düzelttim”.. veya tersten bakılırsa “ben iyi yapmıştım sen kötü yaptın” tartışması..


İşin komik tarafı herkes birşey söyler.. Dinleyen vatandaş da masa tenisi seyreder gibi bir oraya bakar bir öbür tarafa.. Neticede, ona ikisi de doğru gibi gelir.. Ama “kim doğru söylüyor kim vatandaşı kandırıyor“ bir türlü anlayamaz..

Örnek mi istiyorsunuz? İşte size en tazesi;

AK Parti hükümeti diyor ki “Biz bu kadar sene sonra borçları bitirdik IMF’ye borcumuz son bir tuşa basarak sıfırladık“.. Millet de buna inanıyor.. (Doğru değil manasında söylemiyoruz)…

Diğer taraftan da muhalefet (veya karşıt görüşte biri) çıkıyor diyor ki; “Dalga mı geçiyorsunuz? Evet 20 milyar dolar IMF yi bitirdiniz ama, normalde 200 milyar dolar olan borcumuzu 400 milyar dolarlara çıkardınız.. Yani batırdınız ülkeyi.. Üstelik de biri sürü de varlık – asset – sattınız onları da kullandınız bu arada.. Onlar da uçtu gitti yani”.

Şimdi bunu dinlediğinde vatandaş “Ya bu da doğru söylüyor galiba” diyor.. Kafa tam karışıyor.. Kim doğru kim kandırıkçı arak i bulasın…

Ve işin ilginç tarafı hergün televizyonarda saatlerce ekonomi programları, piyasa vs vs, bir Allahın kulu da çıkıp şunu net olarak açıklamıyor; Kim ne demek istiyor? Kim vatandaşı (bir nevi) aldatıyor? Vatandaş neye ve kime inanmalı?

Yani özetle Türkiye’nin borçları neye göre azaldı, neye göre ve kime çoğaldı? Türkiye’nin şu andaki borçları (bir bilançoda olduğu gibi) ne kadardır kimedir? Eskiden kimeydi ve ne kadardı – tabii satılıp ödemeler için kullanılan aktifleri de unutmadan..

İşte, bu basit anlaşılabilir açıklamayı finans ve ekonomi uzmanı (dürüst) arkadaşlardan rica ediyoruz lütfen (vatandaş adına).. ki anlayalım neredeyiz biz, nedir halimiz?

Şimdiden teşekkürler

Endişeli ve ilgili bir vatandaş
18.06.2013

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code