Türkiye bu yılı da yüzde 7,5-8 civarında enflasyonla kapatacak

by admin | Perşembe, Tem 24, 2014 | 1373 views

ENFLASYON-3
Daha önce büyük krize gireceği endişesi ile birçok insanı alarma geçiren ekonomimiz herşeye rağmen durumu bu yıl da – en azından – kurtaracak gibi görünüyor. Nitekim hükümetten gelen bir açıklama da bu görüşü teyid etti. Açıklama şöyle oldu: “Tahminimize göre, Türkiye bu yılı yüzde 7,5-8 aralığında enflasyonla kapatır”.

Açıklama  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın  katıldığı bir programda geldi. Büyümeyle ilgili soruları yanıtlayan bakan geçen yılın sonunda yaşanan 17 ve 25 Aralık süreçlerinin etkilerinin, 30 Mart yerel seçimleriyle ortadan kalktığına dikkat çekerek şöyle dedi: “Uluslararası kuruluşlar da Türkiye’nin büyümesine ilişkin beklentilerini yukarı yönlü revize ediyorlar.  Yılın sonunda da ilk çeyrekte yaşanan ihracat odaklı yüzde 4.3’lük büyümeye benzer bir rakam bekliyoruz”.


Bu arada Bakan, daha önce bazı kaynaklarca açıklanan “Sanayinin milli gelir içindeki payının azaldığı iddialarına” da değinerek “hizmet sektörünün aşırı büyümesinden kaynaklanan rakamsal bir algı kayması yaşanıyor. Cari fiyatlarla değil, sabit fiyatlarla izlendiğinde sanayinin milli gelir içindeki payının küçük de olsa arttığı görülebilmektedir”.

Diğer taraftan uzmanların belirttiğine göre ekonomide büyümenin, işsizlik oranlarını da aşağı çekmesi beklenmektedir.Bunlara göre  yüzde 4’ler civarındaki büyüme, işsizlik oranlarını aşağı doğru çekerek siyasi istikrarın oturmasına da katkıda bulunacaktır.

Bakan yine de faiz oranlarıyla ilgili memnuniyetsizliğni belirtmeyi ihmal etmeyerek şöyle dedi: “Son iki aydaki faiz indirimlerini temkinli olarak nitelendrebiliyoruz. Sanayici faizlerin kabul edilemez olduğunu düşünüyo ve daha cesur indirimler bekliyorlar”

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code