Türkiye enflasyonu kabul edilir oranlara çekmek zorunda

by admin | Pazar, Eki 12, 2014 | 997 views

BABACAN-10Bir taraftan siyasi kargaşaların – hem de uluslararası boyutta – içinden geçerken diğer taraftan da büyük bir ekonomi savaşı veriyor ülkemiz.

En büyük 2 derdimiz ise şüphesiz ki enflasyon ve büyüme (hızı) gibi konular.. Tabii bunların meydana gelmesinde yani işin altında yatan çok önemli diğer faktörler mevcut…

Öyle ki bunlar bir yerde matematikle ifade edilebilir (yani formül) olmalarına rağmen yönetimler bu konularda hep çaresiz kalıyorlar. Nitekim AKP’ de tabiri caizse tökezlemiş durumda fena şekilde…

Ali Babacan (ki çok büyük prestije sahip Batı dünyasında) ve ekibi sürekli çözüm ve çare arıyorlar bu duruma.

Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankasının Yıllık Toplantıları ve G20 oturumları kapsamında ABD’nin başkenti Washington’da bulunan Babacan bu konuda şunları ifade etii


“Yüzde 9’larda dolaşan bir enflasyon Türkiye için hayırlı olmaz. Bundan sonraki dönemde enflasyonu daha makul oranlara çekmek birinci önceliğimiz. Hükümet ve Merkez Bankasının birinci önceliği enflasyon oranını daha makul seviyelere çekmek. Sıkı maliye politikaları ve düşük bütçe açığı bu önceliğin en büyük destekçileri olacak”

Babacan “Türkiye ekonomisine ve Orta Vadeli Program’a ilişkin değerlendirmeler” de yaptı ve “Cari açıkla mücadele ciddi bir başarı ortaya koyduk ve bunu çok kısa zamanda gerçekleştirdik. Geçen sene yüzde 7,9 olan cari açığı, bu yıl yüzde 6’nın da altında bir rakamda görmeyi bekliyoruz” dedi.

Başbakan Yrd. cari açıkta yüzde 2 puanın üzerine çıkması beklenen düşüşün büyümeden fedakarlık yapılmadan gerçekleştirildiğine de dikkati çekerek, bunun Türkiye’nin yüksek büyümeye ulaştığı zaman yüksek cari açık vereceği yönündeki yorumların gerçeği yansıtmadığını kanıtladığını vurguladı.

Babacan şunları da ilave etti:

“Biz 2013’ten 2014’e giderken, büyümeyi aşağı yukarı aynı seviyede tutup, cari açığı düşürebilme başarısını ortaya koymuş olduk. Dolayısıyla cari açıktaki bu başarılı tablo bundan sonra da devam edecek. Cari açığın 2017-2018 yıllarına kadar yüzde 5’e inmesini öngörüyoruz. Cari açık noktasında daha sürdürülebilir seviyelere gelindiği için öncelikleri ekonominin diğer sorunu olan enflasyona yönelttik”

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code