Türkiye IŞİD zirvesi sonuç bildirgesini imzalamadı

by admin | Perşembe, Eyl 11, 2014 | 1388 views

ISID-ASKERLERIŞİD Irak’ta habire yeni yerleşim bölgelerini işgal edip, insanların kafasını keserken dünya da en sonunda uyanarak buna bir çare aramaya başladı, malum. Hatta ABD bile en sonunda bir zahmet devreye girdi ve Başkan Obama ABD olarak alacakları önlemleri 4 madde halinde ilan etti.

Diğer taraftan yine bu büyük problemle ilgili olarak Suudi Arabistan’da bir zirve gerçekleştirildi. Hedef IŞİD’le mücadele kapsamındane gibi tedbirler alınacağı konusunda mutabakat sağlamaktı. Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde düzenlenen ve ABD, Türkiye, Mısır, Ürdün ve körfez ülkelerinin katıldığı bu zirvenin sonuç bildirgesine Türkiye’nin imza koymadığı iddia edildi.


Bildirildiğine göre söz konusu bildirgede, IŞİD’in finans kaynağının kesilmesi, örgüte katılımların durdurulması gibi konularda ortak işbirliği öngörülüyor.

Türkiye’nin çekimser davranmasının en önemli nedenlerinden biri olarak IŞİD’in, Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu’nu basarak alıkoyduğu 49 rehineyi hâlâ elinde tutması hususu gösteriliyor.

Diğer taraftan sonuç bildirgesinde ‘sözde’ Irak Şam İslam Devleti’nin bölge ve dünya için bir tehdit olduğu vurgulandı ve “Katılımcı ülkeler; IŞİD’in, Irak, Suriye ve dünyanın neresinde olursa olsun yok edilmesi konusunda fikir alışverişinde bulunmuştur” denildi. Böylece, IŞİD’le mücadelenin Suriye topraklarını da kapsayacağının işareti verilmiş oldu.

Bildirgede örgütün maddi gelirinin kesilmesi ve örgüte katılımların durdurulması konusunda uzlaşıldı. Sonuç bildirgesinde ayrıca, IŞİD saldırıları nedeniyle zarar gören bölgelerin yeniden inşası ve sivillere yardım için çalışma yapılması kararlaştırıldı.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code