Türkiye Paris’teki Who’s Next konfeksiyon fuarında ses getirdi

by admin | Pazar, Tem 6, 2014 | 947 views

WHO-IS-NEX-FAIR-TURKEY
Türkiye Hazır Giyim Sektörü son yıllarda Paris, Londra, New York ve Milano gibi moda trendlerini belirleyen şehirlerle yan yana yürüyor. Türkiye bu yıl da katıldığı 20. yılını kutlayan dünyanın en büyük hazır giyim ve aksesuar fuarı Who’s Next Paris’te büyük ilgi görerek geleceğe dönük önemli ihracat tohumları ekti.

Bu kapsamda fuara İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin (İHKİB) organizasyonu ile katılan marka ve tasarımcılar, sektörün bu alandaki müthiş gelişim ve tasarım kapasitesini birebir gösterme şansı buldular. Sektör temsilcileri fuarda Türkiye markasını öne çıkaran pek çok etkinliğe imza attıklar.

Sektör yetkilisi Volkan ATİK konuyla ilgili olarak şunlaarı ifade etti:


“Fuarda, Kapalıçarşı’dan Türk mutfağına, Türk müziğinden poşet çay tasarımına, lokumdan memleketimizden esintiler taşıyan İstanbul Mağazası’na kadar çok renkli etkinlikler ile Türkiye farkındalığı yarattık. Markalarımız, tasarımcı arkadaşlarımız ve moda endüstrisinin temsilcisi olan bizler, büyük bir dönüşümün içerisindeyiz. Hazır Giyim Sektöründe Tasarım, Trend ve Tanıtım Odaklı İşbirlikleri ile Uluslararası Rekabetin Geliştirilmesi projesi kapsamında bir araya gelen marka ve tasarımcılarımız hazırladıkları kapsül koleksiyonları ilk kez Who’s Next Fuarı’nda sergileyecekler. ‘Güçlü ve moda yaratan Türkiye’ algısını güçlendirerek yüksek katma değerli ihracatımızı daha da artıracağız.”

Atik ayrıca Fransa’ya 2013’te yüzde 8,8’lik artış ile Türkiye’den 1.1 milyar dolarlık hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı yapıldığını ifade ederek şunlaarı da ekledi:

“Almanya, İngiltere ve İspanya’nın ardından dördüncü  büyük ihracat pazarımız olan Fransa 2013’te 25 milyar dolar, Avrupa Birliği ise aynı yıl toplam 180 milyar dolarlık hazır giyim ithalatına imza attı. Bu nedenle hem Fransa’da hem de Avrupa’da gidebileceğimiz uzun bir yol olduğuna inanıyorum. Onur ülkesi olarak katıldığımız Who’s Next Fuarı veya benzer organizasyonlarda elde edeceğimiz bir dizi ayrıcalıklar, Türkiye markasına dolayısıyla ihracatımıza güç katacaktır. Onur konuğu olarak geldiğimiz Paris’ten, rekor ihracat artışının tohumlarını ekerek ayrılıyoruz.

Türkiye,  rakiplerine göre Avrupa pazarına daha yakın olma, hızlı moda üretebilme, küçük adetli siparişlere anında cevap verebilme gibi pek çok avantaja sahip. Euro bölgesindeki ekonomik sorunların aşılmasıyla hazır giyim ihracatımızın da hızlı bir şekilde artacağına inanıyorum.”

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code