Türkiye seçime giderken AKP nereye gidiyor?

AW046869Erken seçimin 1 Kasım tarihinde yapılacağı belli olduktan sonra, anket şirketleri hızla giriştiler anket işlerine; “Acaba erken seçimde kimler ne oy alacak?”..

İşte bunlardan biri de GEZİCİ Araştırma Şirketi ve bundan önceki seçimlerde de bu konuda sıkça duyurmuştu adını. Gezici’ye göre erken seçim AKP’ye pek de yarayacak gibi görünmüyor. Bu durum herhalde eerken seçim yapılması için gündemin adım adım planlanıp oluşturulması konusunda iradesini eksik etmeyen tepedeki malum şahsın hiç de hoşuna gitmiyor olsa gerektir. Zira mutlaka AKP kurmayları da anket sonuçlarından haberdar oluyorlardır..

Gezici firmasının yaptığı araştırmaya göre şu sonuçlar göze batıyor;


Öncelikle AKP’nin oylarının erimekte olduğu gözlemleniyor. Şirketin 22-23 Ağustos tarihleri arasında yaptığı araştırmaya göre AKP 7 Haziran’da aldığı oy oranından yüzde 1.66 puan kaybederek 38.9’a gerilemiş durumda.

Daha ayrıntıya girildiğinde tablo şöyle; 36 il ve 189 ilçede 4 bin 860 kişiyle yüz yüze yapılan görüşme sonucunda AKP 7 Haziran’da aldığı yüzde 40.66’lık oy oranından yüzde 1.66 puan kaybederek yüzde 38.9’a geriliyor. Bu durumda ise AKP yaklaşık 240 milletvekili çıkarabiliyor.

Diğer taraftan CHP ise oyunu yüzde 2.67 artırarak 27.8 sağlarken, MHP yüzde 0.15 puan artışla 16.45 ve HDP’ de 0.54 puanla yüzde yüzde 13.5 oy oranına yükseliyor.

Ayrıca yine aynı araştırmaya göre araştırmaya katılanların yüzde 78.3’ü başkanlık sistemine karşı çıkıyor ve yalnızca yüzde 21.7 oranında katılımcı buna destek veriyor.

Diğer çok önemli bir bulgu da ankete katılanların yüzde 47.8’i Erdoğan’ın giderek diktatörleşebileceği gerekçesiyle başkanlık sistemine karşı olduğunu söylüyor, yüzde 39.7’si Türkiye Bölünür ve Parçalanır, yüzde 12.5’i de Üniter Yapı Bozulur gerekçesiyşle karşı çıkıyor.

Fakat araştırmamın verdiği en önemli bulgu şu; Hükümetin kurulamaması yönündeki en büyük engel nedir? sorusuna, yüzde 52.5’lik bir kesim Erdoğan yanıtını veriyor…

İşte Türkiye seçime giderken AKP’nin gidişatı da bu.. Sanırız bu tablo (tabii ki gerçekse ve de takip ediliyorsa) AKP kurmaylarında ve de en tepedeki kişide kabusa benzeer endişeler yaratsa gerektir.

Editör / Kaynak: Medya

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code