Türkiye “tampon bölge” mi kuruyor?

TURKIYE-TAMPON-BOLGE
Güneydoğu sınırımızda uzun süredir büyük sıkıntı yaratan “savaştan kaçan” mülteciler meselesine köklü bazı çözümler getirme zamanı geldi de geçiyor çoktan .. ve hükümet en sonunda bu konuda düğmeye basmaya karar vermiş gibi görünüyor…

Nitekim bildirildiğne göre Erdoğan başkanlığında dün yapılan güvenlik zirvesinden “tampon bölge için hazır olun” kararı çıkmış bulunuyor.. Bunu takiben ise karar çerçevesinde Genelkurmay Başkanlığında da tampon bölge oluşturulması için harekat planlamasına başlandığı haberleri alınıyor.


Diğer taraftan bildirildiğine göre zirvede, tampon bölge için “Birleşmiş Milletler kararının beklenmesi”, BM’de bu yönde bir karar için yoğun çaba harcanması kararı da çıktı.

22 Eylül’de BM Genel Kurul toplantılarına katılmak üzere New York’a gidecek olan Erdoğan’ın Genel Kurul çalışmaları sırasında, aralarında ABD Başkanı Barack Obama’nın da bulunduğu çok sayıda dünya lideriyle yüz yüze temasa geçerek “tampon bölge” kararı için bastırması bekleniyor. Kararın, BM Genel Kurulu için liderler New York’tayken, yani Eylül ayının son haftası alınması bekleniyor. Ankara’nın planlamasına göre  Türkiye BM kararı alınır alınmaz harekete geçecek.

Edinilen bilgiye göre Genelkurmay’da olası tampon bölgenin türün ne olacağı- cep tampon mu, hat tampon mu?-, genişliği ve derinliğinin ne olacağı üzerinde harekat planlaması başladı.

Genelkurmay, her türlü olasılığa karşı çok sayıda planlama yapıyor. Planlama, çeşitli tampon bölgeler üzerinden – cep tampon, hat tampon, derinlik ve genişlik- yapılıyor. Her plan için, hangi birliklerin ve kaç sayıda askerin harekata katılacağı ayrı ayrı hesaplanıyor. O bölgeyi korumak için yeterli olacak birlik tipi ve sayısı belirleniyor. Tampon bölge kesinleşince de, bunun türüne göre yapılmış olan plan uygulamaya konulacak.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code