Türkiye yakında ilk turbo jet motorunu yapacak

by admin | Pazar, May 4, 2014 | 2129 views

KALE-HAVACILIK
Evet başlıktaki haberi okuyunca insanın neredeyse inanası gelmiyor. Ülkemizde jet motoru üretmekten bahsediyoruz. Yani en üst teknoloji gerektiren bir işten. Üstelik söz konusu işletme bu konuda en ileri olarak tanıdığımız TAI firması da değil. Kim peki?

Söz konusu firma temeli 1957 yılında Çanakkale’nin Çan ilcesinde kurulan Çanakkale Seramik Fabrikaları ile atılan Kale Grubu’na ait. Türkiye’de karo seramik sektörünün kurulmasına öncülük eden Kale Grubu, 1972 yılında kurulan Kalebodur Seramik Sanayi ile liderliğini sürdürmüş, zaman içinde yapılan yatırımlarla tek bir alanda üretim yapan dünyanın en büyük seramik üreticisi konumuna gelmiştir.


Zaman içerisinde makine ve parça imalatı, savunma, kimya, elektrik malzemeleri, enerji, bilişim, nakliye, turizm ve gıda sektörlerinde yatırımlar yaparak büyüyen Kale Grubu, General Electric, Siemens, Roca gibi uluslar arası şirketlerle ortaklıklar kurarak bir dünya şirketi olma yolunda önemli adımlar atmıştır. Bilgi çağı ile geleceği tarif etmeye başlayan dünyada söz sahibi olabilmek için enerji, bilişim ve robotik otomasyon alanlarında şirketler kurarak geleceğe yatırım yapmıştır.

İşte bu grubun havacılık işi ile uğraşan firmasının adı da KALE AERO. Kale Aero, dünyanın en önemli projelerinden Müşterek Taarruz Uçağı F-35 ‘e alt yapımcılık yapmaktadır. Gövde, kanat , kanatçık parçaları üreten Kale Aero, aynı zamanda F-35’in Motor Programı olan F135 Programında mevcut yüksek basınç kompresörü alt sistemleri ve motor eksoz kanatçıkları  üretimi yapmaktadır. Amerikan Havacılık Sektörünün öncü firmalarından Boeing ile uzun süreli işbirliği yapmış olan Kale Aero, 10 yıl içerisinde 800 değişik parçadan oluşan bir paket ile Boeing’e gövde ve kanat parçası üretecek. Kale Aero, Tuzla’da yeni fabrikasında üretime devam etmektedir.

Son olarak grup yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre 1989 yılında Kale Kalıp şirketinin Stinger füze projesine dahil olmasıyla girilen bu sektörde, grup Kale Havacılık ve Kale Pratt&Whitney şirketlerini kurup faaliyetlerine devam etti.

Şirketin 2013 yılını 100 milyon lira ciroyla tamamlamayı hedeflerken 109 milyon liraya ulaştığı ve 2014 de  200 milyon lira ciroyu öngördüğü de ayrıca açıklandı.

Şirketin bu faaliyetleri sayesinde tarihimizde ilk defa Türkiye olarak kendi geliştirdiğimiz bir jet motoruna sahip olacağımız da ayrıca belirtildi.

04.05.2014
KAYNAK: MEDYA

 

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code