Türkiye’de FETÖ tarafından ağırlandı denilen Savcı Bharara ülkemize hiç gelmemiş

BHARARA-SARRAF
İnsanları bilgilendirirken biraz temkinli olmakta fayda var. Zira insan etrafında kendisine yanlış bilgi sunan kaynaklara güvenerek iddialı laflar eder ve bunlar sonradan “yalan” veya yanlış çıkarsa, mahcup olma riski var.  En iyisi “Böyle bir bilgi aldık ama doğruluğunu yine de araştırıyoruz. Henüz teyid edemiyoruz” filan demek en azından ileride mahcup duruma düşmemek için. İşte aynen böyle bir durumu da şu anda yaşıyoruz. Erdoğan ABD’deki konuşmasında Reza Sarrab davası ile ilgili savcı Bharara ve hakim Berman’ı Türkiye’de Gülen taraftarları tarafından ağırlanmakla – yani diğer deyişle onların adamı olmakla itham etti, hem de dünya basınının önünde bizzat. Demek istedi ki, “Fetö daha önceden bu 2 kişiyi yedirip içirdiği (yani satın almış olduğu) için bunlar da Zarrab’ı haksız yere içeride tutuyorlar, neticede bana ve hükümete zarar verebilmek için” …

Yapmayın Allah rızası için! İnsanların akıllarıyla bu kadar alay etmeyin. Hani evdeki yüzde elli bilinmez ama (malum kişinin tabiriyle) diğer yüzde elli bu kadar salak değil, hiç şüpheniz olmasın. Zarrab birilerinin gözünde (esasında SÖZÜNDE demek daha doğru) suçlu olmayabilir, yani kendisine isnad edilen bir sürü karanlık işleri yapmış olmayabilir ama Allah’ın düşünsün diiye beyin verdiği ve onu kullanmayı bilen vatandaşın gözünde ve vicdanında Zarrab’ın pozisyonu çoktan belli.


İşte bu konuyla ilgili yalanlama, yani Tayyip Erdoğan’ın, ABD’de tutuklanan işadamı Reza Zarrab hakkındaki iddianameyi hazırlayan New York’taki Başsavcı Preet Bharara’ye dönük suçlamaları ile ilgili tekzip Bharara’nın sözcüsünden geldi. Sözcü James Margolin, Bharara’nın daha önce hiç  Türkiye’ye gitmediğini söyledi (bu ifade de tamamen medya kaynaklı ve bizce TEYİDE TABİDİR). Erdoğan, geçen hafta New York’tan Ankara’ya dönerken, “Savcı Bharara da hâkim Richard Berman da Türkiye’de daha önce FETÖ tarafından ağırlanmış isimler” demişti.

Diğer taraftan alınan bilgiye göre (bizce bu tip bilgiler her halükarda teyide tabi olsa gerek) Erdoğan’ın suçladığı ikinci isim Yargıç Berman’ın 2014’te Gülen Cemaati’ne yakın olduğu iddia edilen YKK avukatlık bürosu tarafından İstanbul’da bir sempozyuma davet edilerek ağırlandığı ortaya çıkmıştı.

Aşağıda Bharara’nın kendi dilinde kendi ifadesi var HURRIYETDAILYNEWS web sayfasından alınan (yani bire-bir)

Answering questions about the several Turkish media outlets’ attempt to correlate him with the Gezi Park protests, which began in late May 2013 as an effort to stop bulldozers from razing central Istanbul’s Gezi Park, Bharara rejected the allegations. “I’ve never been to Turkey. Contrary to what some of the media outlets claim, which are perhaps not free, I’ve never been to Turkey; not as a tourist, a protester or an organizer of a protest or a resistance. But I’d like to visit Turkey one day.”

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!