Türkiye’nin güneydoğusunda açılan kuyularda petrol umudu

by admin | Perşembe, Kas 13, 2014 | 1462 views

PETROL-TURKIYEZaman zaman okumuşuzdur gazetelerde; “….. bölgemizde topraktan petrol fışkırıyor” vesaire diye.. Ama hiç bir zaman da arkası gelmemiştir.. İşte buna benzer haberler şimdi de medyada dolanmaya başladı.

Bunaa göre Batman’da, son aylarda Garzan çayı kıyısında yeni sahalara yönelen TPAO, Yemişlik ve Kuzey Arıkaya sahalarında kaliteli petrole rastlayınca, kuyu sayısını 14’e çıkardı. Yemişlik sahasında 10 kuyunun bir bölümünü kendi sondaj ekipleriyle sürdüren TPAO, diğer kuyularının sondajlarını ise Güney Yıldızı şirketine yaptırıyor.


Umut edilir ki bu sefer gerçekten de böyle kaynaklar bulunmuş olsun da ekonomimiz biraz rahatlasın. Ziraa petrol tüketimimiz ve buna harcadığımız döviz tam bir felaket…

Yemişlik sahasının bazı bölgelerine 10 kuyu açan TPAO, yeni bölge olarak keşfettiği Kuzey Arıkaya sahasında da 4 kuyu birden açtı. TPAO’nun açtığı kuyularda 2850 metre derinlikte 34 graviteli petrole rastlandığını belirten sondajı yapan Güney Yıldızı şirketinin yetkilileri, “Garzan çayı kıyısında ciddi bir petrol damarı var. TPAO’nun yanı sıra diğer petrol şirketlerinin de gözü bu sahada. Sondaj çalışmalarında 3 bin metre öncesinde petrole rastlanıyor” dedi.

TPAO’nun Batman Bölgesinde günde üretilen 25 bin varil petrolden 3 bin varilinin Garzan çayı kıyısındaki petrol kuyularından elde edildiği belirtildi. TPAO’nun Raman ve Batı Raman’dan sonra bölgede en fazla kuyu açtığı saha olarak bilinen Garzan kıyısı, üretim kampına dönüştürülecek. Garzan çayı kenarında da açılan petrol kuyularının çoğunda yüksek graviteli petrol bulunması, petrolcülerin yüzünü güldürüyor. TPAO Genel Müdürlüğü, Garzan sahası için petrol üretim kampını 2015 programına aldı.

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code