Türkiye’nin online alışveriş konusunda en başarılı şirketi HepsiBurada ve başarısının sırrı

hanzade-hepsi-burada
Kabul etmek gerekir ki Türkiye gibi gelişmekte (az gelişmiş diyemiyoruz) bir ülkede bile internet üzerinden “online alışveriş” aldı başını gidiyor. Tabii ki iyi ve kötü tarafları var bu sistemin ama bize göre bakıldığında avantajları kat be kat fazla. Zira neticede parayı bastırıp malı alan tüketiciyi “kral” yapıyor, ki hak yerini bulmuş oluyor bizce. İşte bu işi de ülkemizde şüphesiz en iyi yapan site bizce hepsiburada.com. Bu yazıda başarının arkasındaki faktörleri şirketin kurucusu ve lideri Hanzade Doğan Boyner’in ağzından dinlediğimizde neden kısa bir sürede zirveye çıktıklarını da anlıyor insan. Bakın girişimcilik ekosisteminin işlendiği Webrazzi Summit etkinliğine katılan Doğan Online ve hepsiburada.com’un kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner neler diyor;

“Müşterilere, perakende sektörüne ve markalara en iyi hizmeti vermek için daima kendimizi yeniliyoruz. Türkiye’nin dijital dönüşümünün kaldıracıyız. Dijitalleşme konusunda hem Türkiye’nin hem de bizim önümüzde büyük bir potansiyel var. Teknolojiyi rekabetçi bir avantaj olarak kullanmak için çalışmaya devam edeceğiz. Şu anda başardığımızı rakamlarla gösteriyoruz. Ancak bize gerçek başarı ve mutluluğu veren başka şeyler var. Bir müşterimizin ‘iyi ki hepsiburada.com var’ veya bir Anadolu şehrindeki esnafın ‘Allah razı olsun, satışlarım arttı’ demesi ya da bir markanın hepsiburada.com platformunu kullanarak markasını doğru konumlandırması bize gerçek başarı ve mutluluğu veriyor”.


Hanzade Doğan Boyner  geliştirdikleri üç projeyi uygulamaya aldıklarını söyleyerek devam etti:

“İlk olarak platformumuzu hepsiburada.com dışındaki satıcılara açtık. ‘Pazaryeri’ ile irili ufaklı birçok perakendeciye değerli bir satış kanalı verdik. Kim müşteriye daha iyi bir ürünü, daha iyi bir fiyata ve daha iyi bir servisle teslim edebiliyorsa müşteriye ilk olarak o ürün gösteriliyor. Şeffaf ve adil bir yaklaşım sergiliyoruz. Başından sonuna sürecin tamamının sorumluğunu biz alıyoruz. Hepsiburada.com’un vaat ettiği en büyük değer güven. Ne pahasına olursa olsun güveni korumak istiyoruz.”

Hanzade Hanım devamla şunları da ekledi;

Gebze’de 100 bin metrekare büyüklüğünde operasyon merkezini kurduk. İnternette satış yapmak isteyen, ancak kapasitesi olmayan şirketlere bu hizmeti de vermek istiyoruz. Hepsiburada.com’un teslimat servisi ‘Hepsi Express’i İstanbul’da test etmeye başladık. Teslimat e-ticaretin en önemli kriterlerinden biri. Geldiğimiz noktada müşterilerimizin beklentilerini karşılamak için esnek teknoloji, esnek mimari ve esnek operasyon modeliyle eve teslimat şirketi kurduk. 2017’nin ilk yarısında bugün teslimat ve randevulu teslimat seçeneklerini bir endüstri standartları haline getirdik

Ayda 60 milyon ziyaret alıyoruz. Platformumuzda 3 milyondan fazla tekil ürün satılıyor. Son dönemde açtığımız yeni servislerle büyüme oranlarımız yüzde 110’a ulaştı. Eylül ayında 2.4 milyon adet ürün teslim edildi. Aralıkta bu rakamın iki katına çıkacağını tahmin ediyoruz”.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code