Otomotiv ihracatında birçok büyük ülkeyi geride bırakmayı başardık

otomotiv-ihracati
Yüzümüzü güldüren neredeyse hiçbir konu yok son zamanlarda derken, en azından bir tanesinin (belki daha da var) olduğunu görüyoruz. O da Türkiye’den yapılan otomotiv ihracatı ki bu sektör 11 yıldır ülke ihracatının lideri durumunda. Evet ülkemiz bu konuda yine büyük bir başarı göstererek dünyadaki birçok ülkeyi geride bıraktı. Nitekim, bu yılın ilk yarısında Avrupa’ya  yapılan toplam otomotiv ihracatında Türkiye, Japonya, ABD ve Kore’yi geçti. AB’nin otomobil ithalatının yüzde 22’sini, ticari araç ithalatının ise yüzde 65’ini tek başına Türkiye’de üretilen araçlar karşıladı.


Ülkenin sektörel ihracat sıralamasında 11 yıldır liderliği kimseye bırakmayan otomotiv sektörü, bu alanda dünyanın en büyük otomotiv ülkelerini bile geride bıraktı. Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) tarafından hazırlanan ‘2016 Ocak-Eylül Dönemi Değerlendirme Raporu’na göre Türkiye, bu yılın ilk yarısında Avrupa Birliği (AB) ülkelerine en fazla otomotiv ihracat eden ülkeler arasında Japonya, Güney Kore, ABD gibi dev ülkeleri geride bıraktı.

Türk otomotiv sektörü yılın ilk yarısında 299 bin 356 adet otomobil, 179 bin 639 adet ticari araç ihraç ederek, AB’ye en fazla otomotiv ihracatı yapan ülke oldu. AB’nin otomobil ithalatının yüzde 22’sini ticari araç ithalatının ise yüzde 65’ini tek başına Türkiye’de üretilen araçlar karşıladı. AB’ye en fazla otomobil ihracatı yapan ülkeler sıralamasında Türkiye’yi 278 bin adetle Japonya, 202 bin adetle Güney Kore, 125 bin adetle ABD izledi. Türkiye, AB’ye ticari araç ihracatında ise adeta fark attı. Türkiye, ilk yarıda AB’ye 179 bin 639 adet ticari araç ihraç ederken, ikinci sıradaki Çin’in ihracatı 37 bin 113, Tayland’ın 21 bin 39, Fas’ın 10 bin 284 adette kaldı.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!