Türkiye’ye basın özgürlüğü konusunda bir eleştiri de Merkel’den

MERKEL-160916
Siyasetçiler tarafından sıklıkla “ileri demokrasinin” hüküm sürdüğü söylenen ülkemize bu konuyla ilgili bir tenkit de Almanya Başbakanı Merkel’den geldi. Merkel verdiği bir beyanatta “Basın özgürlüğü yolsuzlukları da yazabilmektir” şeklinde ifade kullandı. Almanya’da verilen en prestijli ödüllerden Sanssouci Kolokyumu ödül töreninde konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel Türkiye’deki gazetecilere yönelik suçlamalara dikkat çekerek “Basın özgürlüğü aynı zamanda, korkutan ve takipten uzak, yolsuzluklar üzerine yazabilmektir” dedi.


Almanya’nın en prestijli ödüllerinden Sanssouci Kolokyumu ödülünü alan İtalyan gazeteci Roberto Saviano, “Bu ödülü, Türkiye’de gözaltında bulunan Ahmet Altan ve Mehmet Altan’a ithaf ediyorum” dedi. Törene katılan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye’deki gelişmelere dikkat çekerek, basın ve ifade özgürlüğünün durumunu eleştirdi. Her yıl düzenlenen Sanssouci Kolokyumu töreni Almanya’nın Potsdam kentinde yapıldı.

Merkel yaptığı konuşmada Türkiye’deki basın özgürlüğüne yönelik kısıtlamalara da değindi ve örnek olarak Türkiye’de yargı süreci devam eden Can Dündar’ı gösterdi. Can Dündar’ın da toplantı sırasında dinleyiciler arasında olduğuna işaret edilen haberde Merkel’in  “Basın özgürlüğü yalnızca yaşanabiliyorsa ismini hak eder” diye konuştuğu aktarıldı.  Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütünün Almanya direktörü Christian Mihr de tweetinde Merkel’in konuşmasında şu ifadeleri kullandığını

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code