Türkmen lideri İmami’den sert ifade: “IŞİD Irak’a girdiğinde Erdoğan neredeydi?”

kerkuk-turkmen
Öyle görünüyor ki Musul’un gerçekten de Türkiye’nin başına ciddi bela olmas riski gittikçe artıyor. Nitekim bölgedeki Şii Türkmenler iktidardaki Türk Hükümeti daha doğrusu onun fahri liderine pek de sıcak duygularla bakmıyor. Nitekim Türkmen lider İmami’den çok sert bir çıkış geldi: “IŞİD Irak’a girdiğinde Erdoğan neredeydi?” Irak’ta kurulan Haşd el Şabi milislerinin Kerkük Türkmenleri’nin liderlerinden olan Ebu Mustafa İmami’nin Musul ve Türkiye ile ilgili değerlendirmeleri yayınlandı.


Türkmen lider İmami konuşmasında şunları ifade etti:

“Hükümet ile sorunlarımız var. IŞİD Irak’a girdiğinde Erdoğan neredeydi? Bu hükümet değil miydi ki, IŞİD beş yüz bin nüfuslu Telafer’e girdiğinde, Türkmen köylerini ele geçirdiklerinde bu hükümet tek bir kınama dahi yayınlamamıştı. O zaman neredeydiler? Niçin bu kadar beklediler? Telafer’de katledilenler Türkmen değil miydi?

Şimdi biz Kerkük Türkmenleri olarak bir birlik kurmuşuz gelip buna yardım etmeleri mi gerekir, yoksa karşısında olup Musul’u mu bahane etmeleri gerekir?

Artık Türkmen’in gücü var, tüm ülkeyi savunacağız. Bu bizim en doğal hakkımızdır. Biz o dönem bütün komşularımızdan yardım istedik. Tüm dünyaya yardım feryatları gönderdik. O gün ateşi söndürmeyenler bugün o ateşi Iraklıların söndürmeye başladığını görünce Türkiye şimdi mi sahip çıkacak bize? Onlar gerçekten Türkmenleri mi savunacak? Bu kardeşi savunmak değildir.”

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!