Tweeter’da “korumalı tweet” kullanıcıları birini takip ettiklerinde rahatsızlık yarattıklarının farkındalar mı?

by admin | Pazar, Eki 16, 2016 | 1174 views

screenshot_2
Twitter’da milyonlarca insan.. Herkes bir hesap (ve tabii daha fazlası) açabilir, hiç problem değil.. Esasında eloğlu bunu yalnızca geyik muhabbeti için kullanmıyor tabii ki artık, her ne kadar ilk çıktığında JIM DORSEY “What are you doing now?” (şu anda ne yapıyorsun) cümlesini slogan olarak kullanarak başlattıysa da… Yani gaye “özellikle” yakın kişiler (arkadaş, aile vs)  arasında anlık, hızlı iletişim ve paylaşım sağlamaktı ilk piyasaya sürüldüğünde TWITTER… Fakat görüldü ki bundan çok daha fazla ve çok daha ÖNEMLİ İŞLERE yarayabiliyor esasında. Hatta  “halkla ilişkiler” ve siyaset bile TWITTER vasıtasıyla yönlendirilebiliyor…

İşte böylesine önemli bir iletişim aracının halen ne işe yaradığını bilmeyen milyonlar değil, milyarlar var hiç şüphesiz ki. Neyse ki bizim başkan adayı da ilk başta küfrettiği bu sosyal platformun en has üyelerinden biri olmuş vaziyette bir süredir ve mesajlarını paylaşıyor. Ondan önceki cumhurbaşkanı ise az daha ödül alacaktı JACK DORSEY’ den Twitter’ın reklamını en iyi yapanlardan biri olması hasebiyle. Hülasa (özet) şudur ki lütfen TWITTER denilen paylaşım ortamını “geyik muhabbeti” için kullanıp da kirletmeyiniz ne olur. Çok daha fazlasını yapabilirsiniz, adam (bu kelime de bayağı popüler oldu malum son günlerde yine) gibi okuyup adam gibi paylaşırsanız.


Burada esas değinmek istediğimiz ise şu; Kardeşim madem TWITTER ortamına girdin, yani üye oldun. Ne halt etmeye “KORUMALI TWEETLER” ŞIKKINI SEÇERSİN Kİ? Ajan filan mısın? Yoksa yazdıkların çok mu sakıncalı vesaire vesaire? Tamam, şu cevabı verebilirsin; “Sana ne be adam (bak yine aynı kelime)? Tercih benim değil mi? Madem böyle bir seçenek var ben de onu kullanıyorum”

Buraya kadar hiç ama hiç sıkıntı yok. Dibine kadar haklısın kardeşim. Fakat o zaman gelip de benim hesabımı takip etme, TAMAM MI? Beni neden tabiri caizse tam anlamıyla KILLANDIRIYORSUN (özür dileyerek kullanılmıştır bu ifade, tam da yeri olduğu için). Sen benim mesajlarımı, resimlerimi vs hepsini görüyorsun ve beni takip etmeye karar veriyorsun. Ne hakla? Zira kendini bir perde arkasına saklamış vaziyettesin… Aynı şey başka bir ortamda senin başına gelse hoşlanır mısın? Yani senin göremediğin biri senin her şeyini RÖNTGENLİYOR olsa bir nevi (teşbihte hata olmaz, burada da hiç yok hem de).

Onun için TWEET mesajlarını ve profillerini gizleyip o ortamda dolaşma “korkaklığını” gösteren herkese sesleniyorum buradan; Eğer TROL, CASUS FİLAN değilseniz (veya somut bir korkunuz yoksa) adam gibi profilinizi açıp takip edin insanları. Daha sonra sıkıntı duyduğunuz olursa engellersiniz olur biter, hiç tartışma vesaireye girmeden. Ama böylesi gerçekten de saygısızlık oluyor hanımefendiler, beyefendiler. Saygı denen kavram hakkında azıcık farkındalık burada paylaşılanları anlamanız için yeter de artar bile …

Like it? Share it!