Twitter ve Türk hükümeti arasında görüşmeler başladı

TWITTER-COLIN-CROWE

Son aylarda Türkiye’nin gündemindeki en önemli konulardan biri olan TWITTER nihayet masaya geldi. Bu uluslararası internet firmasının yetkilileri Ankara’ya gelerek Türk yetkililerle görüşmek üzere masaya oturdular.

Bilindiği üzere Türkiye Twitter’ın ülkemizde temsilcilik açmasını istiyor. Hükümet böylece bir problem oluştuğunda karşısında muhatap olabilecek bir kurum ve temsilciler bulmak istiyor.

Twitter’ın yöneticileri bu kapsamda süreci değerlendirmek ve atılabilecek adımları konuşmak üzere Ankara’ya geldiler ve görüşmelere başladı.


Bildirildiğine göre, Twitter’ın üst yöneticilerinden Colin Crowell ile bugün iki kademeli bir toplantı yapılacak ve şirket ile var olan iletişim kopukluğunun ortadan kaldırılması yönünde çalışma öngörülüyor.

Bu arada “ilk toplantıda ağırlıklı olarak siyasi konuların değerlendirileceği ve muhataplık konusunun çözülmesi, ne tür işbirliği yapılabileceği hususlarının ele alınacağı” öğrenildi.

Hükümet, ulusal güvenlik, özel hayatın gizliliği ve kişisel hakların ihlali gibi konularda taviz vermek istemediğinden, bu konularda ciddi ilerleme sağlanmasının zorunlu olduğu anlaşılıyor.

İstenen ise Twitter’ın Türk yasalarına uygun bir temsilcilik açması zira “Twitter’ın herhangi bir vergi vermeden şu anki rakamlara göre yıllık 35 milyon dolar gelir elde ettiği ve ve bunun tamamının kâr olduğu hesap ediliyor. Bu bakımdan şirketin burada bir temsilcilik açması durumunda hem vergi ödemesinin mümkün olacağı hem de Türkiye’nin hukuk içerisindeki taleplerinin karşılanması konusundaki sorunun giderilebileceği” ön görülüyor.

Bu arada yine bildirildiğine göre, Twitter ve YouTube gibi şirketlerin, mahkeme kararıyla yöneticilerinin hapis cezası almaları ihtimallerinin de Türkiye’ye gelmelerinin önündeki büyük engellerden biriydi. Şimdi yapılan yasal değişiklikle hapis yerine para cezasının getirilmesiyle bu konudaki sorunun giderildiği belirtiliyor.

14.04.2014
KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code