Twitter yasağı global ekonominin parçası Türkiye’ye zarar verir mi?

by admin | Salı, Mar 25, 2014 | 1060 views

Hükümetin, bir türlü sevemediği ve hatta “şeytan” filan olarak ifade ettiği Twitter isimli sosyal medya platformunu yasaklaması maalesef ekonomimize de son derece zararlı şekilde yansıyabilir.

Tespitlere ve bazı yorumlara göre Twitter’a engel yatırımları da tehlikeye attı. Eğer bu yasak Facebook ve Youtube’u dakapsayacak şekilde genişlerse o takdirde Türkiye’ye gelebilecek yatırımların ciddi şekilde ürkebişeceği ifade ediliyor.

Twitter yasağı, ekonomiyi de olumsuz etkiliyor. İnternet alanında yatırımı bulunan ya da düşünen yerli veya yabancı birçok şirketin kararlarını gözden geçirdiği belirtiliyor. Bu yıl yüzde 25 artması beklenen dış kaynaklı yatırımın tehlikeye girdiğini açıklayan sektör temsilcileri, yasak kararının Facebook ve Youtube’a sıçramasından endişe edildiğini dile getirdi.


Diğer taraftan başka bir görüse göre de 12 milyar TL civarında seyreden gerçek e-ticaretin son gelişmelerden önemli oranda etkileneceği ifade edildi. Sektörün yüzde 6-8’lik kısmının sosyal medya üzerinden gerçekleştiği ve ve iletişim araçlarının günümüzde elektronik ticaret firmaları tarafından reklam amaçlı kullanıldığı da belirtiliyor.

Twitter’ da  günümüzde elektronik ticaret firmaları tarafından reklam amaçlı kullanılıyor. Twitter’ı yönetmesi adına birçok firma sosyal medya şirketlerine bir sürü para ödüyor. Keza Facebook ve Youtube’ da aynı kapsamda ve buralara ciddi manada yatırım yapan firmalar var ve bu yatırımların çöpe gitmesi söz konusu.

Dolayısıyla yatırımcıların ‘Türkiye’de neler oluyor, Facebook kapanır mı, Youtube kapanır mı?’ şeklinde bir endişe içine girmesi ve sonuç olarak da yatırımların olumsuz şekilde etkilenmesi son derece doğal.

Hatta öyle ki, bu durum yalnızca yabancı değil yerli yatırımları bile etkileyecektir.

25.03.2014
KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code