Ukrayna iç savaşa mı gidiyor?

UKRAYNADünyamızda en son çıban kaynağı olan UKRAYNA/KIRIM ihtilafı inşallah iç savaşa gitmez diye ümit ediyor insanlar bugünlerde.

Rusya’nın Kırım’ı bir nevi ilhak etmesinden (sözde referandum neticesinde) sonra bu sefer de olaylar Ukrayna’nın kendi topraklarına sıçradı. Ukrayna’nın bazı şehirlerinde Rusya yanlısı bazı silahlı gruplar önemli noktaları işgal edince, Ukrayna hükümetinin duruma müdahale etmekten başka çaresi kalmadı.

Bu kapsamda, Ukrayna güvenlik güçlerinin ülkenin doğusundaki Slovyansk kasabasında Rus yanlısı silahlı bir grup tarafından ele geçirilen karakola düzenlediği baskın sonucu taraflar arasında çatışma çıktığı bildirildi.


İçişleri Bakanı Arsen Avakov, günün erken saatlerinde düzenlenen operasyonda militanlarca açılan ateş sonucu 1 güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiğini, 5’inin de yaralandığını bildirdi. Bakan Avakov, sayısını açıklamadığı birkaç militanın da isabet aldığını söyledi. Ukraynalı Bakan, kasaba sakinlerinin panik yapmamalarını ve evlerinden dışarı çıkmamalarını istedi. Kasabanın belediye başkanı, cumartesi günü karakolu ele geçiren kamuflajlı grubun otonomi veya Rusya toprağına katılmak için referandum istediklerini belirtti.

Moskova yanlısı bir isim olarak bilinen Viktor Yanukoviç’in devrilmesinin ardından gelişen süreçte Kırım Rusya toprağı olmuş, ülkenin doğu bölgelerinde de sivil halk, kamu binalarını işgal etmişti. Kentin yakınlarındaki Slovyansk’ta yaşanan karakol işgali ise Rus yanlılarının ilk kez silahlı bir eyleme girişmesi nedeniyle farklılık arz ediyor.

16.04.2014
KAYNAK: MEDYA

 

Gelişen olaylar üzerinden Batı ile Rusya arasında yaşanan gerilim devam ediyor. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’la gerçekleştirdiği telefon konuşmasında, ‘ciddi endişelerini’ ifade etti, saldırıların Kırım’da da olduğu gibi Moskova’dan yönetildiğini savundu. Kerry, Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki gerilimi düşürmemesi ve sınırdaki askerlerini çekmemesi durumunda bunun ek sonuçları olacağını kaydetti. Lavrov ise yaşanan krizden bölgedeki Rus kökenlilerin ‘meşru ihtiyaçlarını ve çıkarlarını dikkate almakta başarısız’ olan Ukrayna’yı sorumlu tuttu.

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code