Ülke “kadın cinayeti” ve “çocuk istismarı” konusunda en kötü günlerini yaşıyor

by admin | Salı, Nis 5, 2016 | 1248 views

KADIN-CINAYET
Hiç unutmuyoruz bu ifadeyi; “Türkiye’de ileri demokrasi var”.. Yani biz de bu ülkede yaşamasak inanacağız azıcık da gayretle… Ülkenin güneydoğusunda neredeyse iç savaş devam ederken (bu arada terör yoluyla talepte bulunmayı şiddetle kınıyoruz) diğer taraftan kadın cinayetleri ve çocuk istismarı olayları da tam gaz devam ediyor. İşte bu noktada insana sorarlar; “Hangi ileri demokrasi, hangi medeni ülke” diye..

İşin daha beteri de bu olayların çoğu “iyi hal indirimi, yok efendim bir defadan birşey olmaz” gibi inanılmaz vicdan dışı yaklaşımlarla geçiştirilmeye çalışılıyor.. Hani “kol kırılsın ama yen içinde kalsın” misali …

Çocuk tecavüzü ve kadın cinayeti sayılarına bir göz attığımızda aşağıdaki korkutucu, utanç verici (kimin haberi varsa utanmak denilen erdemden) bilgilerle karşılaşıyoruz..


Örneğin yalnızca Mart ayında 31 kadının erkekler tarafından öldürüldüğü bildiriliyor bir rapora göre.  Söz konusu raporun kadına yönelik şiddeti ve kadın cinayetlerini durdurmak için çaba gösteren “Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu” tarafından açıklandığını anlıyoruz. Bu bilgiler ışığında kadınların tanımadıkları erkeklerce öldürülme oranının yüzde 3, kadınların öldürülme bahanelerinin başında ise yine kendi hayatları hakkında karar vermek istemesi hususu olduğu anlaşılıyor. Keza aynı raporda ayrıca cinayetlerin büyük bölümünün ateşli silahlarla işlendiği belirtiliyor ve yılın ilk 3 ayında ise toplamda 94 kadın cinayeti işlendiği ilave ediliyor.

İşin en fanea kısmı da kadınların genellikle tanıdıkları ve hatta ağırlıklı olarak eşleri tarafından öldürülmüş olması, ve öldürülme bahanelerinin başında ise ‘boşanmak istemeleri’ sebebi yer alıyor. Bu cinayetlerde yüzde 55 oranında ateşli silahlar kullanıldığını öldürülen kadınların kadınların yüzde 6,5’i kısmının koruma altındayken öldürüldüğünü anlıyoruz.

Diğer taraftan ise, çocuk istismarı ve tacizi (ırza geçme) olaylarının özellikle son zamanda nasıl zirve yaptığını hepimiz takip etmekteyiz medyada.. İşin daha kötüsü de bu aşağılık suçu işleyenlerin üzerine (ayıp kapatmak amacıyla ???) neredeyse zorla gidildiğini de çok yakından ve esefle izliyoruz..

İşte şimdi bir kere daha soralım SAYIN YETKİLİLERE; “Bu mu sizin medeni ülkeniz ve de ileri demokrasiniz?”

Editör

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code