Ülker nereye koşuyor?

ULKER-UNITED-BISCUITSBu tip başlıkları gördüğümüzde (hani Özal nereye koşuyor filan gibi) olumsuz bir tespit veya düşünce dizisi paylaşılacakmış sanırız genellikle. Fakat bu defa durum çok farklı; Bir Türk markası olan ÜLKER dünya markası olma yönünde hem de çok seri adımlarla yürüyor, daha doğrusu koşuyor.. Ne güzeldir ki bizim de dünya çapında birkaç markamız olacakmış gibi görünüyor sanki; Beko ve Ülker gibi …

İşte bizim böyle umutlanmamıza sebep olan dev firmalardan biri olan ÜLKER gerçekten de beklentilerimizi boşa çıkarmayarak dev bir adım daha atmış oldu: Dünyanın sayılı bisküvi üreticilerinden biri olan İngiliz UNITED BISCUITS firmasını satın alarak gruba dahil etmiş oldu. Dolayısıyla ÜLKER bu sektörde artık dünya 3. konumuna da yükseldi. Gerçekten onur duyulacak bir olay…

Diğer dev firmalarımız da her türlü olanaklarını değerlendirip – tabii ki hesap kitap işlerini çok titizlikle yaptıktan sonra – Ülker’in koştuğu istikamete koşmak zorundadırlar. Eskiden olduğu gibi “Türkiye’de tapon malı yap, parayı kap” devri çoktan kapanmıştır ve Ülkenin de dış gelire ihtiyacı çok büyüktür.

Bilindiği üzere Yıldız Holding (Ülker Grubu), kökleri 184 yıl öncesine dayanan İngiliz bisküvi devi United Biscuits’i 3 milyar dolar mukabili satın almış ve Türkiye tarihinin şimdiye kadar ki en büyük yabancı şirket satın alımını gerçekleştrşmişti.


Yıldız Holding, dünyanın altıncı büyük bisküvi üreticisi United Biscuits’i satın almasıyla dünyanın üç numaralı bisküvi şirketi konumuna yükseldi.  United Biscuits’in Avrupa’da 11, Nijerya, Suudi Arabistan ve Hindistan’da da birer olmak üzere toplam 14 fabrikası bulunuyor. Şirketin 7.171 çalışanı var.

Ülker Holding’ten yapılan açıklamada satın alma fiyatı ile ilgili bir rakam yer almadı ancak Reuters’a bilgi veren konuya yakın kaynaklar teklifin 3 milyar dolar civarında olduğunu söyledi.

Bu gelişmelerden net olarak belli oldu ki Ülker grubu ana işi olan bisküvi ve atıştırmalık pazarındaki konumunu daha da güçlendirme ve yeni dış pazarlara açılma stratejisini hedef edinmiştir.

Nitekim, böylece Ülker United Biscuits’in lider konumda olduğu İngiltere’nin yanı sıra, Afrika ülkeleri ve Hindistan ile, Fransa, Belçika ve Hollanda gibi Avrupa ülkelerindeki pazar payını artırma fırsatı elde edereken, United Biscuits ise, Türkiye, Ortadoğu, Kuzey Amerika, Çin ve Japonya gibi Yıldız Holding’in bulunduğu pazarlarda büyüme şansı yakalamış olacak.

Grubun lideri MURAT ÜLKER yaptığı açıklamadas Yıldız Holding’in her zaman en iyi yaptığı işe odaklandığını, büyüme politikalarında da bu stratejiden şaşmadıklarını kaydetti ve şöyle devam etti:

“Bizim ana işimiz gıda. Yaptığımız tüm yatırımlar bu alanda dünyada söz sahibi olma doğrultusunda gerçekleştirildi. Godiva ve DeMet’s aynı strateji çerçevesinde yaptığımız iki önemli yatırım oldu. United Biscuits de bu noktada iyi bir fırsattı. Biz de bu fırsatı değerlendirmek istedik. Bu büyüklükte bir satın alımı sadece Yıldız Holding için değil, ülkemiz için de önemli bir kazanç olarak görüyorum. Aynı şekilde United Biscuits’in de bu hissedar değişiminden çok faydalanacağını düşünüyorum. Zira şirketin daha az kuvvetli olduğu pazarlarda Yıldız Holding daha kuvvetli olduğu gibi, bazı ürünlerde sınai know-how üstünlüğümüz de var.”

1830 yılında kurulup 66 yılda dünyanın en büyük altıncı bisküvi üreticisi olmayı başaran United Biscuits halihazırda, doğup büyüdüğü İngiltere pazarının da lideri. Fransa, Belçika, Hollanda ve İrlanda gibi Avrupa ülkelerinde ise ikinci sırada yer alıyor. Satın alım öncesi dünya bisküvi pazarında Mondelez liderliği sürdürürken, Kellogg ikinci, Campbell’s Soup üçüncü, Nestle dördüncü, PepsiCo beşinci ve United Biscuits altıncı sırada yer alıyordu.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code