Ümit Kocasakal İspanya Madrid Barosu ödülüne layık görüldü

by admin | Cumartesi, Nis 26, 2014 | 1133 views

ÜMİT KOCASAKAL
Seküler kesimin önemli isimlerinden İSTANBUL Barosu Başkanı Ümit Kocasakal yine gündemde. Kocasakal, bu sefer de Madrid barosundan aldığı ödülle gündeme geldi.

Madrid Barosu kamusal özgürlükler ve hukuk devletinin savunulmasındaki katkıları ve adalet için gösterdiği yoğun çabalar nedeniyle Kocasakal’ı ödüle layık gördü.

Kocasakal Madrid’te dün düzenlenen Uluslararası Kongre’de bir Fransızca konuşma yaptı. Kendisine kongrenin ardından Madrid Adalet Sarayı’nda düzenlenen törende onur ödülü b izzat verildi.


Ümit Kocasakal konuşmasında önemli açıklamalar yaparak şunları söyledi:

“Bu ödülü ülkem, adalet için savaşan tüm meslektaşlarım ve İstanbul Barosu adına kabul ediyorum. Ödül aldığıma sevindiğim kadar üzülüyorum. Ülkemde hapis cezası istemiyle yargılanırken yabancı bir ülkenin bana adalet adına onur ödülü vermesi içler acısı bir durum”.

Kocasakal, son dönemde Türkiye’de adaletin işleyişi hakkında nasıl tepkiler aldığı yönündeki bir soruya da şöyle cevap verdi:

“Çok fazla eleştiri alıyoruz tabii. Ama yargı dönemimizde ve her zaman bizi desteklediler. Avrupa’da da dünyanın başka ülkelerinde de savunma ve avukatlar sorunlar yaşıyor. Türkiye’de durum maalesef çok daha vahim. Şu anda Türkiye’de mevkii ne olursa olsun kimsenin hukuk güvencesi kalmamıştır. Düşünebiliyor musunuz adliye sarayından avukatları coplarla, sürükleyerek çıkardılar? Çağlayan Adliyesi’nde yaşananları biliyorsunuz. Buraya getirdim o görüntüleri izlettirdim, dehşet içinde kaldılar.”

26.04.2014
KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code