Unesco’nun Atatürk için yayınladığı “doğum günü” mesajı

by admin | Salı, Kas 11, 2014 | 7427 views

Atatürk-unesco-2
Yüce Atatürk 10 Kasım da yine büyük sevgi ve hiç şüphesiz “ÖZLEM” ile bütün yurtta anıldı.. Bugün hür ve laik bir ülkede yaşıyorsak bunu büyük ölçüde Atatürk ve silah arkadaşlarına borçlu olduğumuzun bilincinde olan – nankör, yobaz veya hain olmayan – milyonlarca vatandaş ona sevgilerini ve saygılarını gönderdi yine..

Bazıları hedef olarak kendileri için ileride aynı “yüce” imaja sahip olma gibi “beyhude” (boş) bir amacı seçmişken, gerçek dünya lideri Mustafa Kemal ATATÜRK’e bu ünvanı yalnızca bizler de değil yine “DÜNYA” teslim etmiş, yıllar önce.. Nasıl mı, okuyun da görün lütfen;

“Yıl 1976.. Unesco’nun 152 üyesi vardır. UNESCO üyelerine bir öneriyle gelir. Öneri paketindeki bir cümle şöyle der: ”Bugün UNESCO’nun üzerinde çalıştığı bütün projelerin isim babası Mustafa Kemal’dir.” Söz konusu öneri ise şudur UNESCO’nun: “Bu yıl Atatürk’ün doğumunun yüzüncü yılıdır. Bu olayı 152 ülkenin devletleri aynı anda kutlasın”


Birden İsveç delegesi ayağa kalkar ve şöyle söyler:“Ne yani dünyada bu kadar devlet adamı var hepsinin doğum gününü böyle kutlayacak mıyız?”

Rus delegesi ayağa fırlar yumruğunu masaya vurur ve 152 ülkenin delegelerine aynen şöyle söyler; ”Genç delege arkadaşım hatırlatmak isterim ki ATATÜRK öyle dünyadaki herhangi bir lider değildir, bırakın onu bir yıl anmayı her ülke her problemimizde çare olarak aramalıyız”

Sonra nemi olur? UNESCO tarihinde ilk ve tek olmak üzere, hiç olumsuz veya çekimser oy çıkmaksızın 152 ülke de şu “muhteşem” metne imza atar;

“ ATATÜRK KİMDİR? ATATÜRK ULUSLARARASI ANLAYIŞ, İŞBİRLİĞİ, BARIŞ YOLUNDA ÇABA GÖSTERMİŞ ÜSTÜN KİŞİ, OLAĞANÜSTÜ DEVRİMLER GERÇEKLEŞTİRMİŞ BİR İNKILAPÇI, SÖMÜRGECİLİK VE YAYILMACILIĞA KARŞI SAVAŞAN İLK ÖNDER, İNSAN HAKLARINA SAYGILI, DÜNYA BARIŞININ ÖNCÜSÜ, BÜTÜN YAŞAMI BOYUNCA İNSANLAR ARASINDA RENK, DİL, DİN, IRK AYIRIMI GÖSTERMEYEN, EŞİ OLMAYAN DEVLET ADAMI, TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN KURUCUSUDUR”

Bu arada ilk başta :“Ne yani dünyada bu kadar devlet adamı var hepsinin doğum gününü böyle kutlayacak mıyız?” diye itiraz eden o İsveç delegesi bu imzanın atıldığı gün mikrofona gelir ve aynen şunları söyler; ”Ben ATATÜRK ’ü inceledim bütün ülkelerden özür diliyor ilk imzayı ben atıyorum”.

Yüce Atatürk’ün dünyada ve Türk halkının kalbinde hangi “YÜKSEKLERDE” olduğunu anlatan bu olay yaşanmışken başka birşey eklemeye gerek var mı? (Tabii insan olup anlayan için)

Editör

Not: Bu olayı CNNTURK Parametre programında dikkatimize getiren ve dolayısıyla burada yayınlanmasına katkıda bulunan değerli ekonomist ve entellektüel güzel insan Emre ALKİN hocaya çok teşekkürlerimizi sunarız.. İyi ki hala sizin gibileri var, umutla tutunabildiğimiz…

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code