Geleneksel “Urla Enginar Festivali” ve izlenimlerimiz

by admin | Pazar, May 1, 2016 | 3426 views

ender-enginar-2

İzmir’in güzel ilçesi Urla’da gerçekleştirilen Urla Enginar Festivali 2016 hareketli açılış töreniyle başladı..

Urla Belediyesi bu yıl geçen dönemlere nazaran bu işi daha sıkı tutmuş ve düzenli  bir organizasyon yapmıştı belli ki..

Ana meydanda (belediyenin olduğu), Sanat Sokağı’nda ve daha birçok yan ve arka sokaklarda düzenli tezgah yerleri ve bembeyaz şemsiyeler hazırlanmıştı.. Gerçekten tebrikler buraya kadar..

Fakat gel gör ki esnaf yaptığı iş hacminden hiç de memnun kalmadı, anlaşıldığına göre. Örneğin geçen yıl rahatlıkla 1,500-2,000 TL iş yapan birçok esnaf “bu sene neredeyse zor siftah ettik” şeklinde değerlendirme yaptılar. Ziyaretçi sayısı oldukça yeterliydi ama yeterince iş olmadı yani.. Malum olduğu üzere bunu “kuru kalabalık” diye tarif ediyoruz dilimizde. Pekiyi neden böyle oldu acaba?

Beyin fırtınası yaparak “naçizane” bir analizine girersek olayın bakalım neler çıkar ortaya;

Öncelikle belediye ne yapmak istiyor, yani esas ve nihai hedefi nedir? Örneğin, mümkün olduğunca çok insanın Urla’yı ziyaret etmesi yeterli hedefse belediye için bu gerçekleşmiş olabilir belki de.


Diğer yandan ise gaye yalnızca çok ziyaretçi çekmek değil de aynı zamanda çok kaliteli bir festival yapmak bunu hakkıyla ünlü bir marka haline getirmekse eğer, kusura bakmayın ama bazı hususlarda “daha seçici” davranmak elzem olsa gerek. Her ne kadar URLA’ nın sunabileceği birçok olanak/güzellik varsa da şu an itibarıyla – maalesef – örneğin bir ALAÇATI markasının çok gerisinde. Hatta hatta SIĞACIK bile an itibarıyla epeyi daha önde (inanmayanlar Pazar günleri Sığacık Pazar’ını bir ziyaret ediversinler). Tabii bu imkan sadece sahip olduklarınla sağlanamıyor, bir de akıllı, sistemli ve planlı çalışma gerektiriyor – veya Eda Taşpınar gibi ikoncanları olacak insanın 🙂

Şaka bir yana, bizce gerçekten de gayret göstermiş olan değerli Urla Belediye Yönetimine naçizane önerimiz odur ki “Lütfen, KALİTE FAKTÖRÜNÜ en ön plana çıkarmaya gayret ediniz”. Hangi konuda mı? Her konuda ve özellikle bu tip festivallere katılacak üreticiler, tasarımcılar, sanatçılar vesairenin seçimi hususunda.

Bu kolay bir şey mi değil tabii ki. Ama festivalde sergi açan 700-800 (kulağımıza gelen sayı) kişi yerine 200-300 gibi çok daha az ama gerçekten de özellikli / kaliteli çalışmalar sunan katılımcılar olursa insanlar zamanla buraya alışveriş için de geleceklerdir – yalnızca poaça/simit yeyip vitrin bakmak yerine. Bu ziyaretler üstelik tekrarlayacaktır. İlçenin ünü daha da artacaktır ve esnafın yüzü de hiç şüphesiz layıkıyla gülecektir.

Bir de olaya bakıldığında çok net bir husus görüldü bu festivalde; O kadar çok mekanda tezgah açıldı ki olay “dağıldı”.. Halbuki bu iş için (birçok diğer etkinlikte olduğu gibi) Meydan ve Sanat Sokağı çok daha toparlayıcı olurdu ve insanlar nereyi gezeceklerini daha kolaylıkla çıkarabilirlerdi.

Tabii ki bu tip organizasyonları yapmak kolay bir iş olmamakla birlikte, değerli Başkan’ın bu ve benzeri hususları not alarak ileride yapılacak etkinlikler için bazı fikirler geliştirebileceğini yürekten umut ediyoruz. Zira inanıyoruz ve görüyoruz ki Urla’da da güzel insanlar ve de özellikle katılımcılar (Sanat Sokağı) mevcut ve bunlar da aynen ilçe gibi daha iyisini hak ediyorlar.

Değerli başkana ve emeği geçen bütün arkadaşlar özellikle de Kültür (Halkla İlişkiler) Müdürü Hanımefendi’ye yürekten tebrikler ve başarı dileklerimizi bu vesileyle bir daha sunuyoruz.

Editör

GALERİYİ İZLEYİNİZ

URLA ENGİNAR FESTİVALİ -2016

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code